SGK

İlaç reçetesi geçerlilik süresi

Doktora giden ve ilaç yazdıran bir kimsenin, bir sonraki durağı büyük ihtimalle eczane olacaktır. Ancak o anda müsait olmayan ve sonradan eczaneye gidecek olan kişinin ne kadar süresi vardır? Bir başka deyişle, yazılan reçete kaç gün geçerlidir?

Reçete yazılması

Reçete ancak SGK ile anlaşmalı olan bir sağlık kuruluşunca yazılırsa, ilaç bedelleri SGK tarafından ödenecektir. Haliyle, bu reçetenin belirli bir süresinin olması normaldir.

Yoksa, özel bir muayenehanede yazılan bir reçete için böyle bir süre kısıtlaması olmayacaktır. Çünkü bu reçetedeki ilaçların bedeli SGK tarafından zaten karşılanmamaktadır.

Reçetedeki ilaçlar kaç gün içinde alınmalıdır?

Bu sorunun cevabını almak için bakılması gereken mevzuat, SGK tarafından çıkarılan Sağlık Uygulama Tebliği’dir. Bu tebliğin 4.5.2 maddesinde, reçetenin geçerlilik süresi belirtilmiştir.

Maddeye göre reçeteler 4 iş günü boyunca geçerlidir. Bunun anlamı, reçetenin 5. gün işe yaramayacağı değildir. Ama 4 iş günü içinde eczaneye başvurulması gerekir ki, ilaç bedelleri SGK tarafından karşılansın.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Sağlık raporuna dayanan ilaç reçetesi

Eğer reçete edilen ilaç bir sağlık raporuna dayanıyorsa, bu durumda mevcut ilaç bitim süresinden 15 gün öncesinde yeni ilaç verilmesi mümkündür.

Örneğin sağlık raporuna dayanarak diyabet ilacı alan bir hastanın ilaç bitiş tarihi 22 Nisan görünse, bu hastaya yazılan ilaç reçetesindeki yeni diyabet ilacı, 7 Nisan tarihinden itibaren hastaya verilebilecektir.

Özel hastane reçeteleri kaç gün geçerli?

Reçeteler için geçerli olan 4 iş günlük süre, SGK ile anlaşması olan tüm sağlık kuruluşları için geçerlidir. Yani ister özel hastane, ister üniversite hastanesi isterse de sağlık ocağı olsun, tümü için reçetenin süresi 4 iş günüdür.

E-reçete (Elektronik reçete) geçerlilik süresi

Reçete ister elle düzenlenmiş olsun, isterse bir e-reçete söz konusu olsun, geçerlilik süresi yine 4 iş günü olacaktır. Yani size elle düzenlenmiş bir reçete değil de, üzerinde kod olan bir kağıt parçası da verilse, 4 iş günlük süre başlamış demektir.

Reçete süresi geçerse ne olur?

Bu durumda SGK ilaç bedellerini karşılamayacaktır. Yani reçete aslında halen geçerlidir ve vatandaş isterse ilaç bedellerinin tamamını cebinden ödeyerek ilaçları alabilir.

Ama vatandaş bu ilaçları artık SGK güvencesiyle alamayacaktır. Çünkü 4 iş günlük süreyi kaçırmıştır.

Reçetede 4 iş günlük sürenin hesabı

Reçetenin eczaneye sunulması için gerekli olan 4 iş günlük süre şu şekilde hesap edilir:

  • Reçetenin düzenlendiği gün süre işlemeye başlar
  • Cumartesi, pazar, resmi tatil ve bayram günleri süreden sayılmaz.
  • Dördüncü günün sonunda süre sona erer.

Reçete süresi uzatma

Bütün bu bilgilerden sonra okuyucunun aklına şu sorunun gelmesi muhtemeldir: Süresi geçmiş bir reçete nasıl uzatılabilir?

Aslında teknik olarak reçete uzatma diye bir işlem yoktur. Bu reçete ya yeniden doktora gidilerek baştan yazdırılmalı ya da reçetedeki ilacın bedeli tamamen ödenerek ilaç temin edilmelidir.

ilaç reçetesi kaç gün geçerli?

Reçete geçerlilik süresi sorgulama yapılır mı?

Elinizdeki reçetenin geçerlilik süresini merak ediyorsanız ve bunu internet üzerinden sorgulamak istiyorsanız, böyle bir uygulama olmadığını söylemeliyim.

Az yukarıda izah ettiğim ve hemen aşağıda örneklendirdiğim üzere, basitçe yapacağınız bir parmak hesabı sizi doğru cevaba götürecektir.

SONUÇ

SGK ile anlaşmalı olan bir sağlık sunucusunda düzenlenmiş bir reçetede yazan ilaçların bedeli, SGK tarafından karşılanacaktır.

Ancak bunun için, reçetenin 4 iş günü içinde eczaneye sunulması gerekmektedir. Yani reçete geçerlilik süresi, reçetedeki ilaç bedellerinin karşılanması bakımından 4 iş günüdür.

İki örnekle iş günü kavramını netleştirelim. Birinci örneğimizde perşembe günü yazdırılan bir reçete olsun. Bu durumda 4 iş günü sırasıyla Perşembe / Cuma / Pazartesi / Salı olacaktır. Yani bu reçetenin en geç salı günü sonuna kadar eczaneye sunulması gerekir.

İkinci örneğimizde reçete yine perşembe günü düzenlenmiş olsun. Fakat bu kez bir sonraki haftada pazartesi gününün resmî tatil olduğunu varsayalım. Bu durumda 4 iş günlük süre sırayla Perşembe / Cuma / Salı / Çarşamba olacaktır. Bu reçete en geç çarşamba akşamına kadar eczaneye ibraz edilmelidir.

4 iş günlük süre kaçırılırsa, ya ilaçların bedelinin cepten ödenerek ilaçların alınması ya da reçetenin doktora tekrar yazdırılması gerekir.

İlaç yazdırıldığında ödenmesi gereken ilaç katılım payı ve bedelleri hakkında bilgi almak isterseniz, aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz:

mustafabaysal.com/ilac-ve-muayene-katilim-payi-nedir-ve-ne-kadar

Gözlük reçeteleri daha farklı geçerlilik süresine tabidir. Bunların geçerlilik süresini öğrenmek için şu yazımıza bakabilirsiniz:

mustafabaysal.com/gozluk-recetesi-kac-gun-gecerlidir

Reçete geçerlilik süresi ile ilgili sık sorulan sorular:

Raporlu ilaç kaç gün önceden yazdırılabilir?

Aslında doğru soru şu olmalıdır: Raporlu ilaç kaç gün önceden alınabilir? Bu sorunun cevabı nettir: 15 gün. Reçete ise bu 15 günden en geç 4 gün önce yazılabilir ve fakat öyle ya da böyle, eczaneden en erken ilaç bitim tarihinden 15 gün önce alınması mümkündür.

Doktorun yazdığı ilaç kaç gün geçerlidir?

Doktorun yazdığı ilaç 4 gün geçerlidir.

İlaç yazdırılıp alınmazsa ne olur?

Reçete 4 gün içinde işleme konulmazsa, geçerliliğini yitirir. Bu durumda ilacın tekrar yazdırılması ya da eczaneden ücreti mukabilinde alınması gerekir.

Çarşamba günü yazılan reçete kaç gün geçerlidir?

Çarşambadan sonraki günlerde hiçbir resmi tatil olmadığını varsayarsak; çarşamba yazılan reçete pazartesi gün sonuna kadar geçerli olacaktır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu