Kat Mülkiyeti Kanunu

Aidat makbuzu zorunlu mu?

Site ya da apartman aidatını toplamak için kapıcı geldi, ayaküstü aidatı nakit olarak ödediniz, kapıcı size bir belge vermeden gitti. Hâlbuki bir makbuz fena olmazdı, öyle değil mi? Gerçekten de Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre aidat makbuzu zorunlu mu? Yoksa makbuz kesmeden aidat toplanabilir mi?

Aidat makbuzu düzenlenmesi

Elden aidat toplanan apartmanlarda ya da sitelerde, bunun karşılığında çoğu zaman makbuz düzenlenir ve aidatı ödeyene teslim edilir.

Böylece ödenen aidat parası kayıt altına alınmış olur ve muhtemel bir anlaşmazlık durumunda bu makbuzlar ispat aracı olarak kullanılabilir.

Düzenlenen bu makbuzlarda aidat miktarı, aidatın ait olduğu ay ve apartman ya da siteye ait bilgiler ile aidatı ödeyene dair bilgiler de yer alır.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda makbuz

Makbuz uygulaması yaygın şekilde kullanılmasına rağmen, bunun hukuki dayanağının ne olduğuna bakmak isabetli olacaktır. Öyle ki 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu hiçbir maddesinde, ödenen aidatlar karşılığında kat maliklerine bir belge verilmesini talep etmemektedir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir başka yazımda aidat diye adlandırdığımız ödemenin aslında teknik olarak doğru şeklinin “avans” olduğunu ve bunun genel kurallarını izah etmiştim. O yazıma şuradan göz atabilirsiniz: https://mustafabaysal.com/apartman-aidat-miktari/

Aidat makbuzu zorunlu değil!

Kat Mülkiyeti Kanunu2nda emredilmeyen bir belgenin zorunlu olduğunu söylemek mümkün değildir. Böyle olunca, aidat karşılığı makbuz düzenlemenin mümkün olduğunu; ancak mecburi olmadığını söyleyebiliriz.

Elbette taraflar ödenen bu aidatı belgelendirmek isteyebilir. Özellikle aidatı ödeyen kat maliki ya da kiracı, elden ödediği tutarın ileride karşısına tekrar çıkmaması için makbuz almak isteyecektir. Son derece doğal olan bu talebin yönetimce karşılanması gerekir.

aidat makbuzu vermek zorunlu mu?

Aidat için banka hesabı zorunlu!

Birçoklarının haberdar olmadığı gerçek ise aslında farklıdır. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 35’inci maddesinde yöneticinin görevleri arasında açık bir şekilde “Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat ana gayrimenkulün yönetici sıfatı gösterilmek suretiyle hesap açtırmak” sayılmıştır.

Haliyle her apartmanın ya da sitenin bir banka hesabının olması yasal zorunluluktur. Dolayısıyla ödediği aidatları ve diğer giderleri kayıt altına almak isteyen bir kat maliki makbuz talep etmek yerine, yöneticiden hesap numarası ya da IBAN talep etmeyi düşünmelidir.

Banka hesabı açtırmak zor değildir, şu yazıma nasıl olacağını izah etmiştim: https://mustafabaysal.com/site-yonetimi-banka-hesabi/

apartmanda aidat makbuzu zorunluluğu

SONUÇ

Apartmanda ya da sitede aidat makbuzu zorunlu mu? Hayır, Kat Mülkiyeti Kanunu makbuz verilmesini zorunlu tutmamıştır.

Bu elbette makbuz verilemeyeceği anlamına gelmez; çünkü makbuz zorunlu olmasa bile, elden para toplanan binalarda ispat bakımından önemli bir görevi yerine getirir ve kat maliklerinin talep etmesi de son derece doğaldır.

Fakat burada bilinmesi gereken asıl husus, yönetimin ya da yöneticinin bir bankada apartman ya da site adına hesap açtırmak zorunda olduğudur ve aidatlar da haliyle bu hesaba havale/EFT yöntemiyle gönderilmelidir.

Böyle bir işlem hem ödeme sürecini kolaylaştıracak hem de yapılan ödemeleri kesin surette kayıt altına alacaktır.

Eğer apartmanın ya da sitenin banka hesabı yoksa, yöneticiden bu hesabı bir an önce açması talep edilmeli ve açtırmazsa da kat malikleri kurulu derhal olağanüstü toplantıya davet edilerek, bu önemli mesele tartışılarak çözülmelidir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu