Taşeron

Taşeron işçisinin maaşı ödenmezse ne olur?

Taşeron işçi maaş ödemeleri

İster taşeron işçi olsun isterse de işyerinin kendi işçisi, İş Kanunundaki haklar bakımından bunlar arasında fark yoktur. Dolayısıyla, bir işçinin maaşının ödenmemesi ile taşeron işçinin maaşının ödenmemesi arasında hukuken bir farklılık olduğu söylenemez. Ancak, taşeron işçisinin korunması bakımından İş Kanununda bunlar lehine bir hüküm getirilmesi ihtiyacı hissedilmiştir.

Ücretin önemi

Taşeron işçiler açısından ücret konusunda özel bir düzenleme yapılmasının nedeni, ücret konusunun çok önemli olmasıdır. Öyle ki, bütün bir ay boyunca çalışan bir işçinin alacağı ücret, onun tek geçim kaynağı alabilir. Bu işçinin ücretini zamanında ya da hiç alamamasının doğuracağı sonuçlar ise açıktır.

Ücreti ödenmeyen işçinin genel hakları

İster taşeron işçisi olsun isterse olmasın, ücreti ödenmeyen işçinin sahip olduğu iki temel hakkı şu yazımda anlatmıştım. Bu işçi, işvereninin mücbir sebebi yoksa 20 gün içinde maaşının  ödenmemesi halinde iş görmekten kaçınabilir. Ayrıca, ücreti ödenmediği için İş Kanununun 24II-e maddesi gereğince iş akdini haklı nedenle de feshedebilir.

Ücreti ödenmeyen taşeron işçisinin hakkı

Bildiğiniz üzere taşeron işçisi, bir şirkette çalışıyor görünmekte ancak fiilen kamu kurumları için çalışmaktadır. Kamudan hizmet alım ihalesi alan alt işveren, işçileri işe almakta ve bunları kamu kurumunun talep ettiği yerlerde çalıştırmaktadır. Bu işçilerin ücretlerini ödemek alt işveren şirketin görevidir. Kamu kurumu ise, kendisinden ihale kazanan alt işverene hak ediş ödemektedir. İşte bazı durumlarda, kamu kurumunca alt işverene hak ediş ödemesi yapıldığı halde, bu şirketin işçilere ücretlerini ödemediği görülmektedir.

Maaşı yatmayan taşeron işçi ne yapabilir?

taseron isci ucret odememe

İş Kanununun 36ncı maddesi gereğince;  işverenler, alt işveren işçilerinin ücretlerinin ödenip ödenmediğini, işçinin başvurması üzerine veya aylık olarak resen kontrol etmek ve varsa ödenmeyen ücretlerini hak edişlerden keserek işçilerin banka hesaplarına yatırmak zorundadır.

Maaşı yatmayan taşeron işçisi de bu durumu asıl işverenine bildirmelidir. Asıl işveren böyle bir durumda gerekirse taşeron firmanın hak edişinden kesinti yaparak taşeron işçilerinin maaşlarını ödemek zorundadır.

SONUÇ

Taşeron işçilerinin ücretlerinin ödenmesinden asıl işverenin de hukuken sorumlu olduğu tartışmasızdır. Bir de bunun dışında, asıl işverenin taşeron işçilerinin maaşlarının taşeron firma tarafından ödenip ödenmediğini her ay kontrol etme sorumluluğu vardır.

Buna rağmen ücreti ödenmeyen taşeron işçisi hemen asıl işvereni olan kuruma başvurmalı ve asıl işveren kurum da gerekirse hak edişlerden kesinti yaparak bu ücreti işçilerin hesabına aktarmalıdır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İYİ GÜNLER BEN BELEDİYEDE ÇALIŞIYORUM ÜST ÜSTE 3 AY MAAŞIM ÖDENMEDİ BU YÜZDEN NOTERDEN İHTAR ÇEKTİM VE İŞTEN AYRILDIM ŞU AN MAHKEMELİK DURUMUNDAYIZ KIDEM TAZMİNATI İÇİN. 04.12.2017 TARİHİN DEN 1,5 AY ÖNCE OLDU BU OLAY KADRO BAŞVURUSU YAPMADIM AMA BAŞVURU YAPSAM KADRO DAN FAYDALANABİLİRMİYDİM ACABA DİYE SORU İŞARETİ VAR AKLIMDA AYDINLATABİLİRSENİZ SEVİNİRİM..

  2. 2ay önce maaşım 439tl eksik yatırıldı 1haftaya yatıracağım denildi ama yatmadı, 12 aydır bes kesiliyor ama bankaya sadece 3 ay yatırılmış ne yapabilirim bu durumlarda

  3. Merhaba ben mermer uygulama işi yapiyorum. Bina sahiplerinin yada mermer fabrikalarının veya atölyelerinin montaj islerini yapiyoruz. Sık sık karsılaştıgimiz ve madur edildigimiz bir durum var yaodemelerimiz geciktiriliyor bazende işi bitirdikten sonra geri kalan idemelerimizi alamiyoruz bu konu ile alakali başvurabilecegimiz bir kurum veya kuruluş varmı

    1. Yunus bey, icra takibi ile yani bir avukatla görüşerek alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz.

  4. Merhaba iyi günlwr. Ben ihale ile iş verdiği ana firmanın alt yüklenici taşeron firmasında 2015 ten 2018 mart ayina kadar calistim. Mart ayında iş bitimi nedeniyle çıkışım yapıldı. Hic bir uyarı bildiri yapılmadan. Ve benim şubat mart maaşım yatirilmadi. Ayrıca tazminatlarım ve calıstıgım süre zarfındaki senelik izin ücretlerim. Simdi sigortamizi yapan ve maaslarimizi veren alt yuklenici taseron firma, alacaklarimi odemiyor. Ana firmaya belirttim siz yardimci olun ya siz odeyin alt yuklenici firmanin icerideki alacagindan kesin, yada ödemesi için uyarida falan bulunun diye.. ama ana firma bana biz karışmıyoruz nasil gallederseniz halledin diyor. Sizin sorununuz bizimle deil diyorlar. Ama islerine gelen alacaklilarin paralarini ödeyip alt yuklenici firmanın icerideki parasından kestiler. Bu durumda ben napmaliyim alacagmi alamiyorum. Nerelere sikayette bulunabilirim napabilirim. Avukat önercekseniz eger hic onermeyin arabulucu resmen salliyor yogunluk vs falan filan. Ayrıca alt yuklenici firma şuan resmi olarak aciklanmasada iflas etti

    1. Serdal bey, avukat ya da hukuki süreç önermeyeceksem, ne yazık ki başka bir öneride bulunamam. Çünkü alacağınızı tahsil etmenizin başka bir yolu yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu