Taşeron

Taşeron ile alt işverenin farkı

Uygulamada kullanılan isim genelde taşeron olsa bile; yasal anlamda bu ilişkinin adı taşeronluk değil alt işverenlik olmalıdır. Peki ama taşeron ile alt işveren arasındaki farklar neler? Taşeron ile alt işveren aynı şey değil mi?

Taşeron ile alt işveren kavramları

Bu iki kavram o kadar iç içe geçmiştir ki, aralarındaki fark unutulmaya yüz tutmuştur. Özellikle kamu kurumlarında hizmet alımı yoluyla personel çalıştırılmasına dayanan ve hukuken alt işverenlik olarak kabul edilen ilişki, yıllar içinde taşeronluk adını almıştır: https://mustafabaysal.com/category/taseron/

Önce bu iki kavramın tek tek tanımlarını yapalım.

Alt işveren nedir?

Alt işveren; bir işverenden, iş yerinde yürütülmekte olan mal ya da hizmet üretimiyle ilişkili yardımcı işlerde ya da asıl işin bir bölümünde olup da işletmenin ve işin gereği ile teknolojik bazı nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan, bu iş için görevlendirmiş olduğu işçilerini sadece bu iş yerinde aldığı işte çalıştıran gerçek ya da tüzel kişiyi ya da tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşu ifade eder.

alt işveren taşeron aynı şey mi

Taşeron nedir?

Taşeron ise Türk Dil Kurumuna göre; büyük bir işin bir bölümünü yapmayı, asıl müteahhitten kendi üzerine alan kişidir.

Günümüz uygulamasında taşeron kavramı

Gelinen noktada özellikle kamu kurumlarında ya da diğer tüm işyerlerinde işçi çalıştırılmasına dayanan alt işverenlik ilişkisinin artık aynı zamanda taşeronluk olarak anıldığı bir gerçektir.

 Bu iki kavram o kadar iç içe girmiştir ki; İş Kanunu bakımından kullanılması gereken alt işveren kavramı yerini adeta taşeron kavramına bırakmıştır. Özellik le İş Kanunu bakımında bu iki kavramı aynı kefede görmek, kanımca yanlış olmayacaktır.

Taşeron mı demeli alt işveren mi demeli?

Uygulamada alt işveren kavramı neredeyse unutulmuş ve yerini taşeron kavramı almıştır. Bu nedenle, işçi çalıştırılmasına dayanan bir iş söz konusu olduğunda doğrusu alt işveren demek olsa da taşeron da denilse artık bir sorun olmayacaktır.

Çünkü bir işyerinde işçi çalıştırılması şeklindeki ilişkilerde kullanılan taşeron kavramı artık galat-ı meşhur haline gelmiştir.

alt işveren taşeron tanımları

Taşeron alt işveren midir?

Bu soruya verilecek cevap hem evet hem hayır olmalıdır. Eğer yasal açıdan soruluyorsa taşeron ile alt işveren aynı şey değildir; fakat uygulamadaki tanımlama açısından bakarsak, taşeronun alt işveren anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

SONUÇ

Bahse konu olay, asıl işvereninin işyerinin bazı bölümlerinde aracı firma vasıtasıyla işçi çalıştırması ise; bu durumda artık alt işveren ile taşeron arasında bir anlam farkı kalmadığı kabul edilmelidir.

Hukuki incelemeler ve mütalaalar bir kenara koyulmak üzere, artık alt işveren kavramından taşeron kavramının ve taşeron kavramından da alt işveren kavramının anlaşılmasından daha doğal bir şey yoktur.

Ancak yukarıdaki yorumum uygulamaya dair bir gerçeği ifade eder. Kanunen ise taşeron ile alt işveren kavramları çok farklı kavramlardır.

İşçi çalıştırmaya dayalı olarak özellikle kamu kurumlarındaki ilişkiyi doğru şekilde adlandırmak isteyenler taşeron yerine alt işveren ve taşeronluk ilişkisi yerine asıl işveren-alt işveren ilişkisi derlerse daha doğru olacaktır.

Taşeron işçisinin ne demek olduğunu açıkladığım şu yazım da bu konuda fikir verebilir: https://mustafabaysal.com/taseron-iscisi-ne-demektir/

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sitemizde bir güvenlik şirketine bağlı olarak çalışan 3 arkadaş , çalıştıkları güvenlik şirketinden istifa ederek sitemiz bünyesinde çalışmaya başladılar. Güvenlik şirketinde çalıştıkları sürece güvenlik şirketine kıdem tazminatı, izin paraları gibi tüm haklarını her ay kestikleri fatura karşılığı ödedik. Sitemizden işten ayrıldıklarında sitemize giriş tarihlerinden itibaren tüm haklarını ( kıdem tazminatı, ihbar tazminatı vs. ) kendilerine ödedik. Bu durumda bu arkadaşların sitemize giriş tarihlerinden önceki dönem için sitemizden kıdem tazminatı vs. isteme hakları var mı acaba ? Çünkü o döneme ait tüm alacaklarını biz güvenlik şirketine ödemiştik. Zahmetleriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

    1. Erman bey, siz güvenlik şirketine ödemiş de olsanız; eğer işçilere bu tutarlar ödenmemişse, bu işçiler ister size isterlerse de şirkete karşı dava açabilir. Size dava açılır ve bir kez daha ödemek zorunda kalırsanız, şirkete rücu etmeniz gerekir. Bu durumlarda tavsiyem, kıdem tazminatı karşılıklarının bir banka hesabında biriktirilmesi ve gerektiğinde ödemenin yapılmasının bizzat sağlanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu