Gazetecinin analık izni ve ücreti hakkı

Kadın gazetecinin analık izni ve ücret hakkı

Gazeteciler bilindiği üzere İş Kanununa tabi olmayıp bunlarla işverenleri arasındaki münasebet 5953 sayılı Basın İş Kanunuyla düzenlenmiştir. İş Kanununa tabi olan bir işçiden farklı olarak, gazetecinin doğumdan önce ve sonra ücretli izinli sayılması öngörülmüştür.

İş Kanununda analık izni

Bu hususta daha önce yazdığım bir yazıdan da görülebileceği üzere; İş Kanununa tabi olarak çalışan bir kadın işçinin, doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta analık izni hakkı vardır. Bu durumda işçi maaşını almazken, SGK tarafından maaşının üçte ikisi işçiye ödenmektedir. Ayrıca çoğu gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta eklenmektedir. Doktor raporuyla gebe işçinin doğumuna 3 hafta kalıncaya kadar çalışması mümkündür ve işçinin çalıştığı bu süreler doğum sonrası izne eklenmektedir.

Basın İş Kanununda analık izni

Basın İş Kanunu doğum yapan kadın gazeteciye, İş Kanununun getirdiğinden daha fazla hak tanımaktadır. Buna göre; kadın gazeteci gebeliğinin 7. ayından itibaren doğumu takip eden 2. ayın sonuna kadar izinli sayılacaktır.  Bu izinli sayıldığı dönem boyunca da, normal ücretinin yarısı kendisine ödenmeye devam edilecektir.

Eğer doğum gerçekleşmezse yani işçi düşük yaparsa ya da ölü doğum meydana gelirse, bu olayın meydana geldiği tarihten itibaren kadın gazeteciye ücretinin yarısı ödenmeye ve gazetecinin izinli sayılmasına devam edilir.

basın gazeteci analık izni

Ayrıca gazeteciye, gebelik nedeniyle SGK tarafından yapılacak ödemeler ya da alacağı diğer ödemeler, yarım ücret almasına engel olmaz ve gazeteci bütün ödemeleri birlikte alabilir.

SONUÇ

Kadın gazetecinin hamile olması halinde, gebeliğinin yedinci ayından itibaren doğumdan sonraki ikinci ayın sonuna kadar; gazeteci izinli sayılır ve ona yarım ücret ödenir. Gazetecinin bu süre zarfında ayrıca SGK’dan ya da başka kuruluşlardan iş göremezlik ve benzeri ödeme alması da mümkündür.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu