Engelli İşçi

Engelli işçi gece çalıştırılabilir mi?

Engelli işçi gece çalıştırılabilir mi?

Engelliler, İş Kanunu tarafından korunan ve pozitif ayrımcılık uygulanan bir gruptur. Bu, zaten olması gerekendir. Engelli vatandaşlarımızın istihdama katılması hem onların sosyal hayatı açısından hem de ülke ekonomisi açısından önem arz eder. Engelli işçilerin gece vardiyalarında çalıştırılmasının yasak olup olmadığı ile ilgili sorular alıyorum. Bu yazımda, bunun mümkün olup olmadığını açıklayacağım.

Engelli işçiye tanınan haklar

İş Kanununun engelli işçiler için getirdiği en önemli hak, işçi sayısı 50 ve üzerinde olan işyerlerinde, engelli vatandaşların istihdam edilmesinin zorunlu olmasıdır. Buna göre; bu işyerleri çalışan sayılarının en az %3’ü kadar engelli işçi çalıştırmak zorundadır.

Bunun dışında aşağıdaki haklar da söz konusudur:

  • Yer altında ve su altında yürütülen işlerde engelli işçi çalıştırılamaz.
  • Engelli işçi mesleğine, ruhsal ve bedensel durumuna uygun işlerde çalıştırılmalıdır.

Engelli işçinin gece çalışması

Bir uygulamanın yasak olduğunu söyleyebilmemiz için, bunun İş Kanununda açık şekilde yasaklanmış olması gerekir. Örneğin, yukarıda da belirttiğim gibi, engelli bir işçi su altında ya da yer altında çalıştırılamaz. Çünkü bu durum, açık bir şekilde İş Kanununun 30uncu maddesinde yer almıştır.

engelli gece varsiyası

İş Kanunu’nun gerek gece çalışmasını düzenleyen 69uncu maddesinde ve gerekse diğer maddelerinde, engellilerin gece çalışmasına yönelik özel bir düzenleme yoktur. Bu hususta bir düzenlemeye, başkaca bir mevzuatta da rastlayamıyoruz. Bunun anlamı, engelli işçinin gece vardiyasında çalıştırılmasının yasak olmadığıdır.

SONUÇ

Açıkçası, engelli işçilere özel çalışma koşullarının belirlenmesinde, İş Kanunu’nun çok geri kaldığını söylemem gerek. Hatta, bu konuyla ilgili çıkarılmış bir yönetmelik olup olmadığını merak ettiğimde, ne yazık ki var olmadığını gördüm.

Halbuki, korunmaya muhtaç gruplar içinde yer alan engelli işçilerin çalışma şartlarıyla ilgili, özel bir yönetmelik çıkarılması gerekmektedir. Bu yönetmelikte, engelli işçilere özel çalışma süreleri, izin hakları ve benzeri konular düzenlenebilir.

Konumuza dönecek olursak; engelli işçinin gece vardiyasında çalıştırılmasının mümkün olduğunu söylemeliyim. Burada önemli olan; bu gece çalışmasının, niteliği itibariyle engellinin mesleğine, ruhi ve bedeni durumuna uygun olmasıdır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. benim calıştıgım hastanedede engelli 8 kişi varız buyuk hastane normallerle aynı çalışıyoruz ve nöbetlere geliyoruz ben 63 engelliyim çalışacak gücüm kalmadı hem bel hem boyun fıtıgı oldum sitreste daha da artıyor ama gelmek zorundasınız diyorlar bu işe el atılmasını istiyorum çocugum için çalışmak zorundayım saygılar. yıldız.

    1. Merhaba. Engellilerin engellerine uygun işlerde çalıştırılmaları gerekir. Yaptığınız işin, engelinize uygun olmadığını düşünüyorsanız, haklı nedenle fesih yapabilirsiniz. Ama bunun dışında, eğer işiniz engelinize uygunda, gece de çalıştırılmanız mümkündür.

  2. Merhaba ben %63 görme engelliyim 4 yıl kurumsal firmada çalıştım 4 yıl boyunca neşirketin doktoru nede yıllık firmanın gönderdiği sağlık kontrol otobütsündeki doktorlar gece çalışamazsın demediler bu işten ayrıldıktan sonra işe başladığım diğer firma doktoru gece vardıyasında kesinlikle çalışamazsın dedi ve dosyamdaki rapora yazdı ben önceki çalıştığım firmaya dava açmak istiyorum bilgi verirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu