Engelli İşçiSGK

Baltazar (Balthazard) formülüne göre engel oranı hesaplama örneği

Baltazar (Balthazard) formülü hesaplama örneği

Sosyal Güvenlik Kurumundan malulen emekli olmak isteyen işçilerin önce SGK’ya başvurması ve alacağı sevk evrakı ile hastaneye gidip heyet raporu alması gerekir. Ancak bu heyet raporlarının nihai değerlendirme organı SGK Kurum Sağlık Kuruludur ve bu kurulun, sağlık raporlarındaki engelli oranını düşürme yetkisi vardır. İşte burada karşımıza baltazar (balthazard) formülü çıkmakta ve raporlarıdaki oranlar bu formüle göre yeniden değerlendirilmektedir. Peki bu baltazar formülü nedir? Sizin için bunu bir örnekle açıkladık.

Baltazar (Balthazard) formülü nedir?

Baltazar formülü; birden fazla hastalığı bulunan bir kişide, meslekte kazanma ya da çalışma gücünün ne kadar yitirildiğinin hesaplanmasında kullanılan bir formüldür. Bu formülün temel mantığı; her bir hastalığın bir sonrakine de etkisinin olması ve bunların birbirinden bağımsız değerlendirilmemesidir.

Bunun doğal sonucu ise; işçiye verilen sağlık kurulu raporundaki oranın, baltazar formülünden sonra mutlaka aşağıya çekileceğidir. Evet, yanlış duymadınız. Çünkü hastaneden alınan bir sağlık raporunun sonuç kısmında yazan rakam, rapordaki uzmanlık ana dallarının verdiği her bir oranın toplanmasından ibarettir. Oysa, baltazar formülünde bu yöntem izlenmemektedir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Baltazar formülü

Baltazar formülünü buraya doğrudan yazsak da anlaşılmaz olacaktır. Temel olarak şöyle açıklayabiliriz:

 • Özür oranları tek tek tespit edilir.
 • Bu oranlar en üstten başlanarak aşağıya doğru sıraya koyulur.
 • En yüksek oran, % 100’den çıkarılır.
 • Bu çıkarmanın sonucu olan miktar, sıradaki ikinci özür oranı ile çarpılır. Çıkan sonuç ile en yüksek oran toplanır.
 • Böylece ilk iki oranın baltazar formülüyle yeni değeri bulunur.
 • Engel ikiden çok ise, birinci ve ikinci rahatsızlıkların özür oranı ilk sıraya ve üçüncü sıradaki özür oranı da ikinci sıraya alınarak formül tekrar uygulanır.

Baltazar (balthazard) formülü hesaplama örneği

baltazar formülü engel oranı hesaplama örneği

Yukarıdaki formülden bir şey anlamadınız değil mi? Sizi anlıyorum; çünkü ben de ilk bakışta hiçbir şey anlamamıştım. Şimdi olayı somutlaştıralım ve bir örnek yapalım. Diyelim ki hastaneden sağlık raporu aldınız ve heyet raporu %60 çıktı. Artık malulen emekliliğe hak kazandığınızı düşünüyorsunuz. Ama acele etmeyin; çünkü SGK Sağlık Kurulu raporunuzu değerlendirirken baltazar formülünü uygulayacak ve oranı düşürecektir. Nasıl mı?

Örnekteki çalışanımızın heyet raporu sonucu şöyle olsun:

 • Onkoloji: %40
 • Ortopedi: %10
 • Endokrin: %5
 • Psikiyatri: %5

Gördüğünüz üzere, hastane tarafından düzenlenen nihai sağlık raporunda işçinin çalışma gücü kaybı %60 olarak belirtilecektir. Şimdi bu oranlara baltazar formülünü uygulayalım.

 • Önce en yüksek oranı yani 40’ı, 100’den çıkarıyoruz. 100-40=60
 • Bulduğumuz rakamla, ikinci sıradaki özür oranını çarpıyoruz. 60×%10=6
 • Elimizde ilk oranımız 40 ve ikinci oranımızın yeni hali olan 6 var. Böylece ilk iki özür oranımızın toplamı 40+6=46 oluyor.
 • Şimdi bu rakamı 100’den çıkarıyoruz ve üçüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-46=54 ve 54×%5=2,7
 • Artık ilk üç oranımızı bulduk. 40+6+2,7 ve bunların toplamı da 48,7 yapıyor.
 • Bu kez 100’den 48,7’yi çıkarıyoruz ve bulduğumuz rakamı dördüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-48,7=51,3 ve 51,3×%5=2,57
 • Sonuç olarak elimizde dört oran oldu. 40+6+2,7+2,57 ve bunların toplamı ise 51,27 yaptı.
 • İşte böylece nihai engelli oranımızı bulduk. %60 olan heyet raporumuz, baltazar formülünden sonra %51,27’ye düştü.

SONUÇ

Eğer sağlık raporunuzda tek bir hastalık kaynaklı özür oranı verilmişse, baltazar formülü uygulanmayacaktır. Ama farklı servislerden ve birden fazla engelli oranı alarak heyet raporu almışsanız, SGK bu toplam oranı baltazar (balthazard) formülüyle yeniden değerlendirmektedir.

Yukarıda örnekle açıkladığımız üzere; baltazar formülü uygulandığında, hastane tarafından engelliye verilen engelli oranı aşağıya düşecektir. Ayrıca SGK Kurum Sağlık Kurulunun sadece baltazar formülüyle engelli oranlarını aşağı indirmekle kalmadığı; ayrıca kendi kanaatine göre de işçinin almış olduğu rapor oranını düşürebileceği de unutulmamalıdır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

57 Yorum

 1. merhabalar Mustafa Bey, babam malulen emekli oldu ancak prim gün sayısı az olduğundan maaş vermeyeceklerini söylediler. Böyle bir şey mümkün mü? Eğer prim gün sayısı azsa o zman malulen emekli koşullarını sağlamayıp emekli olmaması gerekmiyor muydu?

 2. Merhaba; yurt dışında eylül 1999’dan önce çalışan birisi eyt’den yararlanmak için hizmet tespit yaptırabilir mi? Bunu sgk’ya sorduğumda bir yıl çalışmışsın, Türkiyede ilk işe giriş tarihin Kasım 2000 olduğundan , yurt dışında çalıştığın bir yıl bu tarih baz alınarak öne çekilir. Yani o da kasım 1999 yapar , dolayısıyla yararlanamazsın sadece sigorta primin artar dendi. Benim yurt dışında eylül 1998 de işe başlamışlığım var. Yurt dışında çalışan biri için tespitte bu tarih baz alınmıyor mu? Sgk daki görevli yanlış biliyor olabilir mi? Dava açsam kazanır mıyım ona göre hareket edeceğim. Benim için bir günlük hizmet tespiti yapılması yeterli. Başka prim, yaş , gün vs sorunum yok. Şimdiden teşekkürler

 3. Mustafa bey merhaba şu an 30 yaşındayım 14 yaşında epilepsi 20 yaşında travmaya bağlı bipolar teşhisi aldım zaman içinde gözlük kullanmaya şeker ilacı tiroit ilacı kullanmaya başladım ayrıca migren obezite ve Sedef sorunlarım var ailemde de annem ve babam ortopedik engelli oldukları için bu yaşıma kadar engelli raporu almamı istemediler ancak ekonomik şartlardan dolayı bu rapora ihtiyacım var engelli haklarından yararlanmak ekpss ye girmek istiyorum bipolar ı katmadan ekpss için yeterli olacak raporu alabilir miyim bipolar psikiyatrik rahatsızlık Türkiye gerçeğinde psikiyatri ve psikoloji bilimine 21.yy da hala deli doktoru muamelesi yapılırken ben ekpss için bile olsa raporuma bipoları ekletmek istemiyorum sizce bu koşullarda ekpss için yeterli oranda rapor alabilir miyim

  1. Merve hanım, öncelikle geçmiş olsun. Ancak bu sorunun cevabını size ben dahil kimse veremez. Bunun kararını hekimler vereceği için, heyete girmeniz ve sonucu yaşayarak görmeniz gerekiyor.

 4. Selamın aleyküm kolay gelsin mustafa bey kayın validem ötv den yararlanmak istiyor dahiliye den 20+20+10+10 ortapedi=25+25 kardiyoloji=10 solunum astim=20 nefroloji=30 kadın hastalik rahim amaliyat=4 kulaktan=18 yaştan=10 alıyo toplam %90 geliyormu yardimci olursanız teşekkur ederim

 5. Mrb
  Babam %80 kolon metastadik kanser
  İlk ameliyat kolon kanserli bölge alındı dikildi
  İkinci ameliyat Dalak metastas alindi
  Kalp alt kasinda kalınlaşma var tansiyon için belloc ilaçla takipte (heram pil takılabilir deniliyor TL holter sonucuna göre
  65 yaş üstü
  Nasıl bir hesaplama olur ne çıkar
  Teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Ersin bey öncelikle geçmiş olsun, Allah hayırlı şifalar versin. Ancak sorunuzun cevabı ne yazık ki ne bende ne başkasında bulunur. Bunu ancak doktorların vereceği oranlar belirler.

   1. Mrb. Mustafa bey iyi akşamlar annemin dahiliye 20+20+10 kardiyoloji 10+10 ortopedi 25+25 kadın hastaliktan 4 solunum gögus astim 20 kulak 25 yaş 10 ötv indirimden yararlanmak istiyorum %90 olurmu sizden rica ediyorum tesekkürler

    1. Geçmiş olsun Mehmet bey. Beklemeniz ve sonucu görmeniz lazım. Benim yapacağım yorum yanıltıcı olacaktır.

 6. merhaba ortopediden sadece 44 oran aldım diğerlerinden hiç oran almadım balthazart sistemi uygulanıyorumu tek branşin verdigi orana

  1. Merhaba, baltazar sisteminin mantığı gereği, en az iki oran olması gerekir Osman bey.

 7. Mustafa bey merhaba banada bilgi verirseniz çok sevinirim Kasım 2021 de karaciğer nakli oldum yaklaşık 2 ay önce Ankara da ibni Sina hastanesi nde genel cerrahi bölümü %70 verdi şekerden dolayı endokrinoloji %20 verdi çölyak hastalığı için gastro bölümü %10 verdi bu oranlarla toplam%90 i bulurmuyuz rica etsem cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba, aslında hesaplamayı yazımda zaten anlattım. Ama sizin için hesaplama yaparsam bulacağım sonuç 78,4 oluyor.

 8. Mustafa bey merhaba ben ÖTV indirimi icin annem adına heyete başvurdum aldığım puanlar aşağıda baltazar formülüne gore kaç olur.
  Nöroloji %60
  Kardiyoloji 50+20+10
  Dahiliye 40+10
  Üroloji %10
  Piskiyatri %10
  Verdi sonuç ne olur .

 9. Iyı günler ben kalp hastasıyım kalpten ameliyat oldum kalp kapakçıkları tamir oldu heyet raporundan % 50 -30-30-25 toplamda 135 puan iç hastalıklar %20 KBB %4 heyet raporu sonucunda ÖTV’den yararilanabiliriö

 10. Mustafa Bey Merhaba..
  Ben 1987 yılında SSK’lı olarak çalışmaya başlayıp daha sonra memurluğa geçtim..2012’de geçirdiğim kazadan beri çalışmıyorum..Gözlerimdeki ve ayağımdaki sorunlar halen devam ediyor..4a’da 1420 gün,4c’de 6350 gün primim var.Malulen veya vergi indirimi ile erken emekli olmak istiyorum,fakat malulen emekli olacak kadar özürüm yok sanırım..Vergi indirimi içinse halen çalışıyor olmam gerekir,değil mi? Bir kaç gün çalışıpta vergi dairesine başvursam olur mu? Ayrıca 61 yaşımı bir kaç sene sonra doldurduğumda emekli sandığından kısmi emekli olabileceğim..Maaş açısından vergi indirimiyle erken emeklilik ile aralarında çok fark olur mu? Vergi indirimiyle emekli olursam 61 yaşımı doldurduğumda Emekli Sandığı’ndan alacağım emekli ikramiyesi yanar mı?Teşekkürler..

 11. KBB 24 puan verdi vaçık kalp ameliyatı oldum 4 damar değişti kardiyoloji klas 2 den 30 puan hipertansiyondan 20 puan börek taşından 5 puan aldım toplamda 79 puan sonuç ne olur ikinci sorum şu rapor süreklimi olur sürelimi olur

 12. merhaba mustafa bey. annem 70 yaşında

  30692 sayıl ıengelli yönetmeliğine göre, Birden fazla hastalığı veya fonksiyon kaybı bulunanların engellilik durumu Ek-2’de yer alan engel alanları kılavuzu esas alınarak Ek-3’teki Balthazard yöntemi ile hesaplanır. 65 yaş ve üzeri bireylerin engellilik oranına Balthazard formülü ile %10 eklenerek engel oranı belirlenir. diyor. annemin balthazar formülün göre 81 çıkıyor. bu 65 yaş yüzde 10’u 81+10= 91 mi yoksa yüzde 10’undamı balthazard formülünde yüzdeliği alınıyor.

  1. Merhaba, sonucun üzerine doğrudan 10 puan eklenmez. Olması gereken, sanki başka bir bölümden daha 10 puan rapor alınmış gibi işlem yapmaktır.

 13. Mustafa bey merhaba kolay gelsin… Tip 1 diyabetten % 40 sürekli ibareli kronik raporum var, vergi indirimi için başvurduk acaba düşürürler mi oranı??

  1. Geçmiş olsun; ancak bunu ben dahil kimse bilemez Abdullah bey. Beklemeniz ve görmeniz gerekecek.

 14. merhaba mustafa bey ötv ve mtv için hastaneye 65 yaş üstü annem için müracat ettim oranlar şöyle
  kardiyoloji : 57
  tibbi onkoloji : 40
  fizik : 25
  iç hastaliklar :20
  üroloji :15
  bu oranlara göre engel yüzde kaç engel olur 90 san bulurmu size zahmet bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla

  1. Merhaba, bu oranlara göre baltazar formulü uygulandığında çıkan rapor sonucu % 86,8 oluyor.

 15. İyi günler
  Fizik %66
  Dahiliye %30
  Kardiyoloji %40
  Kbb %6
  verilen bu oranların hesabı ne olur?

  1. Ali bey hesaplama çok kolay. Sizin için ve diğer okuyuculara örnek olması için burada yapacağım. Önce %66’dan başlayalım. Elimizdeki 66’yı 100’den çıkarıyoruz ve 34 sayısını buluyoruz. 34 ile ikinci oranınızı %40’u çarpıyoruz ve 13,6 buluyoruz. Artık elimizde en yüksek oranımız 66 ve 13,6 var ve toplamı 79,6 yapıyor. Şimdi 100’den bunu çıkarıyoruz ve 20,1 sayısını buluyoruz.20,1 sayısını üçüncü oranla yani %30 ile çarparak 6.03 buluyoruz. Artık elimizde 66, 13.6 ve 6.03 var. Bunların toplamı 85,63 yapıyor. Bunu da yüzden çıkarıyor ve 14,37 sayısını son oran olan 0.06 ile çarparak 0.87 sayısını buluyoruz. Son olarak 66, 13.6, 6.03 ve 0.87 sayılarını toplayarak nihai oranı elde ediyoruz: %86,5

   1. Mustafa bey cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Biz babam adına ötv muafiyetli araç raporu almak için hastaneye başvurduk.Kendisiyle biz ilgileniyoruz.Daha önceden kendisine %90 rapor verilmişti.Ama 6 aylıktı.Bu raporda verilen sayılar çok farklı geldi.Size yazdığım yüzdelerde değişti.
    KBB:%6
    Kardiyoloji:%33
    İç hastalıkları:%28
    Fizik:%56 oranlar verildi.Sonuç:%82 oran verildi.Ama babamın önceki hastaneden verilen raporunda katarakt olduğu belirtilmiş ve gözden %25 rapor verilmişti.Ayrıca kardiyolojide de %60dı.O rapor engel durumunu bildirimi içindi.Buna başvururken ötv indirimli araç almak için diye belirttik.Böyle olduğunda mı rapor yüzdelerini düşürüyor veya bazı bölümler değerlendirmiyor?

    1. Açıkçası bunun istenen rapor türüyle bir ilgisi yok ve açıkçası bu konuda hastanelerde bir standart da yok. Biraz da sizin hastanede koşturup bazı bölümleri hatırlatmanız ya da önceki oranları hatırlatmanız gerekebiliyor. Yine de sorunuzun kesin bir cevabını vermek neredeyse imkansız.

 16. Fizik tedavi 30+27 verdi
  Nöroloji ftr uygundur yazısı yazdı
  Oran kaç olur?blthazar cetvelinde inceledim 49 çıkıyor doğru mu acaba?

  1. Oranlar bunlardan ibaretse Baltazar’a göre güncellenerek elde edilen rakam 48,9 yani %49 olacaktırç

 17. ben aktif mesane dogusdan tek bobrek24.hipdrtansiyon 10.tek kulak duyma kaybı 6…toplamda /40..baltazarda 35 düşürdüler..vergi indirimi için..mesaneden 2 amaliyat oldum şimdi bidaha olacam.yak kullanıyorum.amaliyattan sonra tekrar rapora başvuru yapacam

 18. son bir sorum daha olacakti ayni hasteneye yaklasik 3 ay once malulen emeklilik icin heyete girmistim sonuc olarak sgkdan red cevabi geldi benim pirimim normal emeklilik icin tamam yasi bekliyorum yuzde kac oldugunu nasil ogrenecegim sgkdan gelen evrakta 160 sin altinda kaldiginiz icin red yaziyor ne yapmam gerekiyor

 19. Mrb engelli raporu için başvurdum cildiye 20 kalp 10 göğüs 10 verdi heyete girmedim sonuç heyetten kaç çıkar acaba

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabını bilemeyiz. Baltazar formülünden ziyade, heyet bu oranlara bağlı kalmadan oranı düşürebileceği gibi artırabilir de. Yapabileceğiniz en iyi şey, beklemek olacaktır.

   1. verdiginiz bilgi icin tesekkur ederim bi sorum daha olacakti heyet gunu olarak 3 ay sonraya gun verdiler yani heyetin karsisina 3 ay sonra cikacam uzun bi sure deyilmi normalmi bu durum

    1. Rica ederim. Hastanelerde bu süreler, yerine göre çok değişiyor. Bazı hastanelerde daha çok beklemek bile ihtimal dahilinde. Böyle olunca süre için uzun ya da kısa demek mümkün değil.

 20. Merhaba; ben bu hafta heyete girdim aort yetmezliğim ve ankilozan spondilit hastasiyim. Kardiyoloji %30+%10 şeklinde yazdı. Ama ankilozan için değer vermediler. Kardiyoloji nin verdiği oran nasıl rapora işlenir düşme olurmu.

 21. Merhabalar ben açık kalp ameliyatı oldum vsd -ps kalpten iki ameliyat birden oldum 2002 de bursa devlet hastahanesi %70 rapor verdi ve hayatımı kararttı neyse şimdiye kadar çalıştım rapor neticesinde emekli olmaya kalktım ve vergi indirmi yasasına tosladım neyse oryada müracaat ettim tekrar hastahaneye sevk ettiler arnavutköy devlet hastahanesi heyet raporu aldım orda oranı %58 e düşürdüler bu oran direkt keyfi bir karar bana göre çünkü baltazar formülüne göre farklı dallardan özür oranı olunca uygulanıyor , ben kardiyolojiden iki ayrı oranla heyete girdim vsd 40 puan ps 30 puan toplam 70 tir normalde … itiraz etsem sonuç değişirmi .

  1. Merhaba. Size yol göstermek istesem de sağlık raporu itiraz süreci tamamen tıbbi bir konu olduğu için, yapacağım yorum anlamsız olacaktır. Bir şekilde itiraz edip hakkınızı aramanızı öneririm. Diğer türlü yapabileceğiniz başka bir şey de yoktur.

 22. Çapa mi devlet hastanesi daha çok veriyor oranı çapa%83 vermişti şimdi tekrar malul emekli için istiyorlar anlamadım neden istiyorlar cevaplarmisiniz

 23. Kalp krizi geçirdim 1stent takıldı tip2 şeker hastasıyım kolesterol var beyin cerrahindan daha once %7 aldığım bir oran var gözde milyonluk var bunların sonunda %kaç rapor albilirim malullük için

  1. Merhaba. Geçmiş olsun, ancak size yüzde kaç rapor alabileceğinizi buradan söylememiz mümkün olmaz. Bunu ancak rapor alarak öğrenebilirsiniz.

   1. Kardiyoloji %50+30+tansiyon 10 verdi üroloji %10 verdi ortopedi kardiyolojiye görüşü alınması gerekiyor dedi

 24. Selam ben hakem hastanessinden 07,02,2019 tarihinde aldigim rapor sudur kalp (30). Heperkarma (10) cildiye (5) toplam (45) tambarajda kaldim net bildigi alirsam sevinirim tşk simdiden

   1. Slm abi pisgoloji 25 oran verdi hiper tansiyon 10 verdi üroloji 10 oran verdi toplamı %45 oluyor nekadar engelli oranım cikar

  1. Slm Abdulkadir senin engelli oranları na nekadar çıktı engelli oranım benimkide bugün 25 pisgoloji tansiyon 10 üroloji 10 oran verdiler toplam%45 oldu nekadar engelli oranım cikar

 25. Merhaba bende 2 stent var doktor %30 verdi, tansiyondan da %10 verdi. Buna gore engel oranim kac olur acaba ?

  1. Sevil hanım, başka oran yoksa, baltazar formülü uygulandıktan sonra %40 olan oran %37 olarak belirlenir.

 26. Selam
  Ben 18 aralıkta heyete girdim sag kol parcali kırık 12 platin takildi ortepedi 20 ×35 yazmisti
  Fizik ise 15× 25 yazmisti
  Digerleri deger yazmamisti sonucu ben bu ayin 18 nde alcagim ama suan merak ediom sizce kac olmali bu engelli raporumun orani tesekkurler

  1. Merhaba. Bunu kimse şu aşamada bilemez Erhan bey. Çünkü heyet, verilen oranları değerlendirerek düşürme ya da artırma yetkisine de sahiptir. Bu nedenle en doğrusu, beklemeniz olacaktır.

  2. %80 onkoloji
   %65 nefroloji
   %20 hipertansiyon
   %10 şeker
   %10 65 yaş üstü
   %7 gorme
   Merhaba bu puanlarla kac oran çıkar

  3. Merhaba musta bey
   Kardoloji:%30
   Tansiyona:10
   Fizik: boyuna%8
   Bele%8
   Verdi acaba baltazara göre kaç yapar

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu