Çalışma Süresi

Set işçileri için kanuni çalışma süreleri

Set işçileri için çalışma süresi kaç saat olmalıdır?

Set işçileri için özel bir yazı hazırlamak istedim; çünkü biliyoruz ki dizi ve film sektörü başta olmak üzere; medya çalışanlarının çalışma süreleri çok uzun ve bu durum, işlerinin bir gereğiymiş gibi algılanıyor. Halbuki; set işçiler de İş Kanunu’na tabi ve onlar için de belirlenmiş azami çalışma süreleri mevcut.

Set işçisi kime denir?

Bu kavram elbette genişletilebilir; ancak bu yazıya konu olan set işçileri; medya sektöründe faaliyet gösteren ışıkçı, makyöz, şoför, aşçı vb. görevleri yürüten kimseleri ifade etmektedir. Bunların temel özelliği ise dizi, film ya da benzeri eğlence programlarının arka planında işleri yürütmeleri ve oyunculardan farklı olarak, neredeyse tüm çekimler boyunca fiilen çalışmaya devam etmeleridir.

Set işçilerinin fiili çalışma süreleri

Bu çalışanlar için olması gereken çalışma sürelerinden bahsetmeden önce, gerçekte ne kadar çalıştıklarını anlamamız gerek. Son yıllarda medyada yer alan haberlerden de görüyoruz ki; set işçileri için sabit bir mesai kavramı yer almıyor.

Yapım aşamasında yer aldıkları proje sonlanana kadar ve neredeyse 24 saate varan sürelerle çalışmaya devam ediyorlar. Özellikle haftada bir yayınlanan dizi setlerinde, bu dizilerin iki saate varan yayın süreleri de göz önüne alındığında, bitmek bilmeyen bir koşuşturmaca olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.

Oyuncuların da uzun sürelerle çalıştığını bilsek de; sahneleri dışında dinlenme imkanı bulabilen oyunculara nazaran, hangi sahne çekiliyor olursa olsun çalışmak zorunda kalan set işçilerini farklı bir yerde konumlandırmak gerek.

Set işçileri için kanuni çalışma süreleri

Aşağıda yazacağım genel kurallar; sadece set işçileri için değil, bazı istisnaları olmak kaydıyla tüm işçiler için de geçerlidir.

  • Set işçisinin çalışma süresi haftada 45 saattir.
  • Set işçisi bir gün içinde en çok 11 saat çalıştırılabilir.
  • Set işçisinin haftada bir gün hafta tatili kullanması gerekir.
  • Haftalık çalışma süresi 45 saati aşan işçiye fazla mesai ücreti ödenmelidir.
  • Set işçisine bir yıllık zaman diliminde en çok 270 saat fazla mesai yaptırılabilir.
  • Set işçisinin gece 7,5 saatten çok çalıştırılması yasaktır.
  • Set işçisine ara dinlenmelerinin zamanında ve eksiksiz kullandırılması gerekir.

dizi film işçisi çalışma saatleri

SONUÇ

Yukarıda belirtilen şartlarda bir set işçisinin çalışmasının fiilen imkansız olduğu iddia edilebilir. Ancak, bu kurallara uymak her işverenin görevidir. Özellikle işçi sayısının artırılması ile bu çalışma sürelerine uyum sağlanması mümkündür.

Eğlence sektöründe ya da televizyon sektöründe çalışılıyor olması, bir işçiye kanuni haklarının kullandırılmaması gibi bir sonuç doğuramaz. Unutulmamalı ki; bu kurallar evrensel ölçüler dikkate alınarak ve çalışanların fiziksel olarak ve ruhen yıpranmamaları için getirilmiştir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu