Çalışma Koşulları

OHAL döneminde işçi işten ayrılabilir mi?

OHAL döneminde işten çıkılabilir mi?

Daha önce yazdığım bir yazıda, OHAL döneminde işçi çıkarılıp çıkarılamayacağını açıklamıştım. Bu yazımda ise, işçilerin OHAL döneminde işten ayrılıp ayrılamayacağını açıklamaya çalışacağım. Beni bu yazıyı yazmaya iten temel neden ise, bir önceki yazımın tam anlaşılamamış olduğunu görmemdir. Çünkü bazı işçiler hâlen, OHAL döneminde işçi çıkarılamayacağı ya da işten ayrılınamayacağı inancında olup bu tamamen yanlıştır.

OHAL döneminde İş Kanunu uygulanır mı?

Şu an içinde bulunduğumuz olağanüstü hal uygulaması bakımından, normal dönemle her hangi bir farklılık bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise, OHAL döneminde işçi çıkarma ya da İş Kanunu uygulamaları bakımından farklı kuralların otomatik olarak getirilmemesidir.

Mevzuatımız, OHAL döneminde işçi çıkarılmasını kısıtlamaya ya da farklı şekilde düzenlemeye müsaade etmektedir. Ancak yine mevzuatımız gereği, bunun ön şartı Bakanlar Kurulunca bu konuda yazılı bir tedbir alınmasıdır.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bugüne kadar da Bakanlar Kurulunun bu konuda her hangi bir yazılı düzenlemesi olmamıştır. Bir başka deyişle Bakanlar Kurulu işçi çıkarılmasını sınırlayabilecekken bu yola başvurmayı tercih etmemiştir. Dolayısıyla her şey, eskisi gibi yürüyecektir.

OHAL döneminde işçi işten ayrılabilir mi?

Bu durumda şu açıktır ki; bugün itibariyle işçi aynen İş Kanunu uygulamasında olduğu gibi işten ayrılabilir ya da işvereni onu çıkarabilir. Bu konuda kısıtlamalar getiren bir Bakanlar Kurulu tedbiri olmadıkça da, böyle olmaya devam edecektir.

SONUÇ

ohal istifa

OHAL döneminde işçi çıkarılmasının ya da işçinin işten ayrılmasının bazı hallerde yasaklanması elbette mümkündür. Ancak bu, OHAL ilanıyla otomatik olarak olmamaktadır. Bunun için Bakanlar Kurulunun bu hususta çıkaracağı bir karara ihtiyaç vardır.

Bugün itibariyle de her hangi bir tedbir yayımlanmadığından, işçi çıkarma / işten ayrılma ve benzeri uygulamalar, normal dönemlerdeki gibi devam etmektedir.

Daha açık şekilde söylemek gerekirse; OHAL döneminde şu an için işçi çıkarılabilmektedir ve işçiler de işten ayrılabilmektedir. Bunun aksi söylemlere itibar edilmemesi gerekir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

  1. Merhaba ben kuramsal bir firmada dort buçuk sene gece dörte işbaşı yaptım ama benimmaasim da bir değişiklik olmadı ve emekligim yaklaşınca beni yemek haneye aldılar yaklaşık bir senedir yemek yapıyorum elli kişiye mahkemeye versem tazminat alirmiyim

  2. Merhabalar eşim otelde çalışmakta işten ayrılıp işsizlik maaşı alınması için ne yapması gerekir bir ay sonrada düğünümüz var resmi olarak nikahımızı kıydık iş yeri çıkış veremiyoruz diyor kendisinin istifa etmesi gerektiğini söylediler bu durumda iş kurdan işsizlik maaşı alabilirmi yardımcı olursanız sevinirim bu durumda napmamız gerekir

    1. Kendi isteğiyle ayrılacağı için işsizlik maaşı alması mümkün değildir. Ancak diğer şartlar varsa kıdem tazminatının eşinize ödenmesi gerekir.

Başa dön tuşu