Çalışma Süresi

Madenci kaç saat çalışır?

Madenciler kaç saat çalışır?

Ülkemizde işçilerin çalışma saatleri İş Kanunu ile belirlenmektedir. İş Kanunu da bu konuda, haftalık çalışma süresi belirlemeyi tercih etmiştir. Elbette günlük azami süre sınırlamaları olmakla birlikte; işçiler için çalışma süresi genel olarak haftada 45 saattir. Ancak madenciler için bu süreler farklı uygulanmaktadır.

Genel olarak çalışma süresi

Yukarıda da belirttiğim üzere çalışma süresi haftalık olarak hesaplanmalıdır. Günlük ya da aylık çalışma süresi hesabı yapılmamalıdır. Örneğin bir işyerinde fazla çalışma yapılıp yapılmadığı araştırılırken işçinin günlük örneğin 11 saat çalışmış olması ya da aylık 225 saatin üzerinde çalışması ve benzeri bir hesaplama yanlış olacaktır. Fazla çalışmada hesap, işçinin haftalık çalışma süresine göre yapılacak ve 45 saatin üzeri fazla çalışma kabul edilecektir.

Maden işçileri lehine düzenlemeler

Soma faciasından sonra mevzuatımızda maden işçilerine yönelik bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Bu işçilerin yıllık izin süreleri uzatılırken, bunların olağan hallerde fazla çalışma yapması yasaklanmıştır. İşte bu lehe düzenlemelerden birisi de madencilerin çalışma süreleriyle ilgilidir.

Maden işçisinin çalışma süresi

maden çalışma saatleri

İşçiler için genel kural, çalışma süresinin haftada 45 saat olması ve günlük çalışma süresinin de 11 saati aşmaması kaydıyla işverence dilediği gibi dağıtılabilmesidir. Kanun koyucu bu noktada devreye girmiş ve maden işçisinin haftalık çalışma süresini 37,5 saat olarak belirlemiştir.  Üstüne bir de, günlük çalışma süresinin en çok 7,5 saat olabileceği ifade edilmiştir.

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; normal bir işçi mesela haftada 5 gün 9’ar saat çalıştırılabilirken, maden işçisi çalıştırılamaz. Çünkü hem haftalık 37,5 saatin üzerinde çalışması hem de günlük 7,5 saatin üzerinde çalışması yasaktır. Maden işçisi örneğin günde 7,5 saatten 5 gün boyunca çalıştırılabilir.

SONUÇ

Maden işçisi bir gün içinde en çok 7,5 saat çalıştırılabilir. Aynı zamanda madencinin haftalık çalışma süresi de 37,5 saati aşamaz. Bu sürelere dikkat etmek kaydıyla, maden işçisinin mesaisi serbestçe belirlenebilir. Ama yukarıdaki günlük ve haftalık sürelerin üzerine çıkılmasının mümkün olmadığının ve maden işçilerine fazla çalışma yaptırılamayacağının unutulmaması gerekir.

Not: Bu yazıda geçen haklar, sadece “yer altında” çalışan maden işçilerine tanınmıştır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu