Gazetecinin hafta tatili kaç gündür?

Gazetecilerin hafta tatili hakkı

Gazetecilik ya da genel olarak basın yayın işleri, nitelikleri gereği haftanın her günü çalışmayı gerektiren işlerdendir. Bir gazetenin hafta sonu çıkmaması düşünülemeyeceği gibi, bir televizyon kanalı da yayınlarına hafta sonları devam edecektir. O halde Basın İş Kanununa tabi olarak çalışan kişiler nasıl hafta tatili kullanabilir?

Gazeteci kavramından ne anlamak gerekir?

Bu yazıda gazeteci ifadesini kullanırken kastettiğim tek meslek, gazetecilik değildir. Basın İş Kanununa tabi olarak çalışan işçiler için genel anlamda gazeteci tabiri kullanılmaktadır. Daha önce de yazdığım gibi gazeteci denince;  gazetelerde, süreli yayınlarda, fotoğraf ve haber ajanslarında, televizyonlarda ya da radyolarda fikir ve sanat işi yapanların anlaşılması gerekir.

Bu işyerlerinde çalışıp da fikir ve sanat işi dışında bir görevi olanlar, örneğin şoförler ya da temizlik elemanları gibi, İş Kanununa tabi olacaktır. İş Kanununa tabi işçilerin hafta tatili hakkını öğrenmek için şu yazıya göz atabilirsiniz.

Gazetecinin hafta tatili

Gazete, dergi ya da televizyon her gün çalışılmayı gerektirse de; burada görev yapanların her gün çalışmasını beklemek doğru olmayacaktır. Çalışanın ruhsal ve fiziksel olarak dinlenmesi, uzun vadede daha verimli olabilmesi için dinlenmeye ihtiyacı vardır. İşte hafta tatili hakkı, tam olarak bunun için vardır. Basın İş Kanunu, İş Kanunundan farklı bir yol seçmiş ve hafta tatilini tüm çalışanlar için aynı belirlememiştir.

Hafta tatili kaç gün?

basın iş kanunu hafta tatili

Gazeteciler için hafta tatili ya haftada bir gündür ya da haftada iki gündür. Evet, gazetecinin çalışma şekline göre kanun, iki farklı hüküm getirmiştir. Eğer bir gazeteci sürekli olarak gece çalışmak durumundaysa, bu gazetecinin hafta tatili haftada 2 gündür. Diğer gazetecilerin hafta tatili ise hafta 1 gündür.

SONUÇ

Gazetecinin görevi sürekli gece çalışmasını gerekli kılıyorsa, o gazetecinin hafta tatili hakkı iki gündür. Diğer gazetecilerin hafta tatili hakkı ise haftada 1 gündür. Son olarak, hafta tatilinde çalışan gazetecinin otomatik olarak fazla mesai yapmış olacağını hatırlatmak isterim. Bu konuyla ilgili, şu yazımdan ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu