Ücret

Elden maaş ödeme sınırı

İş Kanunu tabi bir işçi hangi işi ve hangi işyerinde yapıyor olursa olsun, Kanun’un koyduğu genel kurallara tabidir. Çalışana ödenecek maaş da yine belirli kurallara tabidir. Bugün, şu sorunun cevabını beraber bulalım: Elden maaş ödeme sınırı var mı? Varsa, ne kadar?

İşçinin maaşının ödenmesi

Bir işçinin en büyük ve çoğu zaman tek geçim kaynağı maaşı olsa gerekir. Bu işçi ister asgari ücretle çalışan bir mavi yakalı olsun, isterse de binlerce mavi yakalıya amirlik yapan bir genel müdür; ikisinin ortak özelliği, hayatlarını idame ettirmek için maaşa ihtiyaç duymaları olacaktır.

Tam da bu nedenle İş Kanunu ücret konusunu detaylı olarak düzenlemeyi tercih etmiş ve nasıl ödeneceğinden ne zaman ödeneceğine kadar birçok konuyu kurallara bağlamıştır.

Maaş ödeme zamanı

İşçinin maaşı, çalıştıktan sonra ödenir. Bir başka deyişle işçi önce çalışır ve sonra maaşını alır. İşte bu maaşın derhal, yani işçinin örneğin bir aylık çalışma periyodu bittiği anda ödenmesi gerekir: https://mustafabaysal.com/isci-maaslari-ne-zaman-odenir/

İşçi maaşı elden ödenebilir mi?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır olur: https://mustafabaysal.com/ucret-elden-odenir-mi/

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Yukarıdaki yazıda da izah ettiğim üzere; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmeliğin 10’uncu maddesinde, İş Kanunu’na tabi çalışanların ücretlerinin ödenmesi ile ilgili esas kural belirlenmiştir.

Buna göre; TÜRKİYE GENELİNDE çalıştırdığı işçi sayısı 5 ve üstünde olan işverenler, işçilerinin ücretini bankadan ödemek zorundadır.

Elden maaş ödeme sınırı yok

Yukarıdaki hükme göre; işçi maaşının ödenmesi konusunda ancak iki seçenek vardır: Ya hep ya hiç! Bu seçenekler aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye genelinde çalıştırdığı işçi sayısı 5 ve üstünde olan işveren, işçilerine ödediği BİR KURUŞ’u bile elden ödeyemez.
  • Türkiye genelinde çalıştırdığı işçi sayısı 4 ve altında olan işveren, ister ücretleri bankadan öder ve isterse de tamamını elden ödeyebilir.

O halde üçüncü bir seçenek, yani işçinin maaşının belirli bir tutara kadar elden ödenip kalanının bankadan ödenmesi uygulaması bulunmaz.

elden maaş ödeme limiti var mı?

SONUÇ

Elden maaş ödeme sınırı diye bir şey olmaz. İşverenin işçi sayısı Türkiye genelinde 5 ve üstündeyse, bu işveren işçisinin tüm ücretlerini ve her türlü ödemeyi bankadan yapmak zorundadır.

İşçi sayısı 4 ve altında olursa, bu defa ister bankadan ve isterse elden ya da biraz oradan biraz buradan, dilediği gibi ödeyebilir.

Eğer işvereniniz bankadan ödeme yükümlüsü olduğu halde size “elden maaş ödeme sınırı” diye bir şeyden bahsediyorsa, büyük ihtimalle SGK primini eksik gösterme derdindedir.

Yoksa bu tür bir işveren işçisine ödediği yalnızca asgari ücret tutarını ya da başkaca bir rakamı bankadan ödeyip gerisini elden ödeme hakkına sahip değildir. İşçinin ücretini elden ödemenin hem cezası vardır hem de bu durum işçi için haklı fesih nedenidir: https://mustafabaysal.com/kirk-katir-mi-kirk-satir-mi/

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu