İşe İade

İşe iade davasını kaybeden işçi ne yapmalıdır?

İşe iade davasını kaybeden işçi ne yapabilir?

Belirli şartların varlığı halinde açılabilen işe iade davasının önemli sonuçları vardır. Davayı kazanan işçinin boşta geçen sürelerine karşılık 4 aylık ücretini alması ve işe başlatılmaması halinde işçiye ödenecek olan 8 aylık ücretine kadar işe başlatmama tazminatı bu haklardan ikisidir. Ancak işçi işe iade davasını kaybedebilir. Bu durumda ne olur?

İşe iade davasını kimler açabilir?

İşe iade davasını açabilmek için bazı şartları  taşınması gerekir. İşçinin o işyerindeki kıdemi en az 6 ay olmalı, işyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 olmalı ve işçinin sözleşmesi belirsiz süreli olmalıdır. İşçi, işverenin fesih gerekçesini geçersiz görüyorsa işe iade davası açar ve işe tekrar alınmasını ister.

Davayı kazanırsa mahkeme işverene iki seçenek sunar. İşveren ya işçiyi tekrar işe almak zorundadır ya da ona mahkemenin belirlediği işe başlatmama tazminatını ödemekle yükümlüdür.

İşe iade ve kıdem tazminatı birlikte talep edilemez

Daha önce de yazmıştım. İşçi hem işe iade davası açıp hem de kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere diğer haklarını birlikte isteyemez. Çünkü işçi işe iade davası açarak işe geri alınmak istemektedir. Bu durumda diğer alacaklarını da talep etmesi, işçinin işe dönme talebiyle çelişir.

işe iade davasını kaybeden işçi

İşe iade davasını kaybeden işçi

Bu durumda mahkeme, işverenin fesih gerekçesini geçerli bulmuş demektir. Dolayısıyla işçinin işe iadesi yapılmayacaktır. Ancak bu, işçinin hiçbir hakkının olmadığı anlamına gelmez. Çünkü eğer şartları varsa, işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ile diğer alacaklarını talep etmek hakkı her zaman vardır.

İşe iade davasını kaybeden işçi, ikinci bir dava açarak bu kez kıdem tazminatını, ihbar tazminatını, ücret alacaklarını ya da yıllık izin ücretini ve diğer tüm alacaklarını ayrıca isteyebilir.

SONUÇ

İşe iade davasının kaybedilmesi her şeyin sona erdiği anlamına gelmez. Bir başka deyişle; işe iade davasını kaybeden işçinin mutlak surette haksız olduğunu ve tüm haklarını yitirdiğini söyleyemeyiz.

Bu işçi, hakkının olduğunu düşünüyorsa, diğer tüm alacak talepleri için ayrıca bir dava açma hakkına sahiptir. Mahkeme işçiyi haklı bulursa, kıdem tazminatını ya da ihbar tazminatını ve başkaca tüm diğer haklarını işçiye ödettirecektir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

55 Yorum

 1. Merhaba,
  Ben ise iade davasini kaybettim.benim merak ettigim istinaf mahkmesine gidersek karar lehimize donermi eger donmesse benim kdem ihbar tazminatim ve diger haklarim kaybolurmu.

  1. Emre bey işe iade davası ile kıdem tazminatı ayrı şeylerdir. Avukat ile dava açtıysanız, o sizi yönlendirecektir. İşe iade davasını kaybeden işçi bazı hallerde hala kıdem ya da ihbar tazminatı alabilir.

 2. Zeynel bey bir konuda yardımınıza ihtiyacım var ben Kredi yurtlar kurumunda temizlik işçisi olarak çalışıyordum 2008 yılında basit yaralamadan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldım 8 ay yattım 12 ay denetim serbestlikten faydalandım şuan adli sicil kaydım yok arşiv kaydım var 31 mart 2018 YILINDA çıkan eski hükümlü yasasında diyorki terör ve cinsel taciz gibi suçtan ceza almamış kişileri kurum kadroya geçirebilir diyor eski hükümlü belgesi sunmak şartıyla eski hükümlü belgem olmasına rağmen kurum taşerondan kadroya geçerken böyle yasa çıkmasına rağmen red verdi Ankara haricinde ki tüm illerde ki yurtlar arşiv kaydı yani sabıkası olan cinayetcileri başlattı beni başlatmadı bende Ankara 7 idare mahkemesine verdim kurumun almama sebebi sorumluluk almak istememiş öğrencilerin güvenliği için almamış madem öyle diğer iller deki yurtlar neden başlattı sizce sonuç ne olur

  1. Gökhan bey keşke böyle sorulara cevap verebilsek. Ancak davanız zaten hakim önünde, yorum yapmamız yanlış olacaktır.

 3. Zeynal abe ben 5 sene van büyükşehir belediyesi de çalıştım bizi cikardilar 39 madeyle khkla kadruya gecis oluyur ışsizlik maaş alamadik işe iade davasi actim red geldi şimdi erzurum istinaf mahkemesine gitmis sence bisey cikarmi

  1. Merhaba. Bu konuda yorum yapmam mümkün değil; çünkü dosya içeriğiyle ilgili hiçbir bilgim yok.

 4. Merhaba. Ben is iadesi davasını kazandım fakat karar temyizde şuanda. Bu durum devam ederken suan başka bir işte çalışıyorum. Eğer burdan da haksız yere çıkartılırsam dava açma hakkım var mıdır? ?

  1. Murat bey böyle bir soruyla ilke defa karşılaştım. Yasal olarak böyle bir hakkınız var; ancak mahkeme buna nasıl yaklaşır, onu bilemiyorum.

 5. Zeynel bey merhaba yıllık iznimin dolmasına 1 ay kala işten herhangi bi neden olmadan küçülmeye gidiliyo diyerek cıkarıldım bemce öyle bi durumlarıda yok sadece bi neden. İşe iade davası açmak istyorum eger kazanırsam sicilim kaldığı yerden mi devam edıyor yani 11 ayın üstüne. Birde sebepsiz cıkarıldıgım için kazanma olasılığım yüksek değilmi

  1. Merhaba, işverenin geçerli bir nedeni yoksa elbette kazanabilirsiniz. Kazanırsanız ve işveren sizi iade alırsa, evet 1 aylık kıdem üzerinden kıdeminiz devam edecektir.

 6. Zeynel bey 1 ay önceden ihbarım verildi yani yasaya uygun davranıldı fakat yıllın iznim kıdemimi vermemk için cıkarıldım. Madem küçülmeye gidiliyo şu an eleman alıcaklarını duydum bu benim için avantaj mı mahkemede.

 7. Merhabalar
  7 aydır çalıştığım iş yerinden Çıkış kodu 04 altında işten çıkartıldım. İş yerinde 100 den fazla çalışan var ve Perşembe günü Arabulucu ile şirket yetkilileri ile karşı karşıya geleceğim. Avukatım yok ve kendimi kendim temsil edeceğim. İş verene hangi taleplerde bulunmalıyım. Maaşım Brüt 5000 yılda 2 ikramiye yol parası yemek firmaya ait.

 8. Merhaba 11.01.2019 04 kodla çıkışımı verdiler.Bugün dediler ki maaşı ve yıllık izin ücretini 05.02.2019 tarihinde ödenecek, tazminat ve kıdem ise daha sonra bir tarihte. İşe iade davası açamayım die mi acaba böyle uzattılar.Teşekkürler

  1. Merhaba. İşverenin niyetini bilmemiz mümkün olmaz. Ama işe iade davası açma planınız varsa, öyle ya da böyle 1 aylık süreniz olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

 9. 26.12.2018 de işgücu daralmasl sebebiyle. İsten clkarldlm .. küculmeye gitme sebebiyle yani .. baska bir is koluna yönlendirebilirlerdi.. veya gecici baska bir ise sokabilirlerdi .. okadar kredi cekmistim nasil ödicem simdi bunlarl ben .. madurum .. 3yil 5 ay calisandlm burda.. tazminat aldlm ama nekadar idare edicem .. ise iade davasl actlm kazanma şanslm nedir . Zeynel bey cevap verirseniz cok önemli benim icin .

 10. Merhaba Ben 1 ay çalıştığım Anaokulunda iş yerinden hamile olduğum için çıkarıldım fakat Şimdi başka sebepler ve iftiralarda bulunmuşlar.öğrencilere kötü davrandığımı feln söylemişler tamamen asılsız ben kendimden eminim .Ve yalancı şahitler yazmışlar Ben ne yapabilirm acaba

 11. Merhaba zeynel bey çalıştıgım iş yerinde arkadaşlarım şakayı büyüterek darp edildim ve işverenime bildirdiğimde bizden savunma alıp 30.01.2019 tarihinde 25/2cve d maddesinden ve29 koduyla çıkışımız onaylandı darp edildiğime dair darp raporum mevcuttur dava actım cocuklara karşı ama davamı geri çektim arabuluculuk ta işe geri iade anlaşması yapılmadı .darp edildiğim ve işten çıkışım oldugu için magdur kaldım sadece tazminat ve kıdem davası acabilirmiyim.

  1. Merhaba, evet eğer kıdem vb. şartları taşıyorsanız, bunları elbette hukuki yollarla talep edebilirsiniz.

 12. Merhaba 28 eylül 2018 de işten çıkartıldım … mağazasında yöneticiydim 4 yıldır. Çıkarılma sebebim tek faturada aynı müşteriye 35 adet ürün geçilmesi gösterildi ve tazminatsız çıkışım verildi. Bende haklarımı alabilmek için dava açtım 17 ekimde. Davam 6 ay sürdü ve dün sonuçlandı kaybettim avukatımda şokta kazanacağım çok kesindi. Çünkü … in avukatı arabulucuda 5 bin talep etti bana kabul etmedim ve tazminatım hesaplanmaya gitti 22 bin hesaplandı birde fazla çalışmışlığımı da talep etmiştim o red geldi . Ne olduda şimdi tazminatım red geldi fazla çalışmışlığımı kabul görmüş hakim oda 1.800₺ komedi. Çok yıkıldım. Tekrar dava açma hakkım var mı ?

  1. Merhaba. Aynı alacaklar konusunda tekrar dava açmanız mümkün değildir. Ama itiraz yoluyla üst mahkemeye gidebilirsiniz, burada sonuç her zaman değişebilir.

 13. Zeynel Bey merhaba ,
  17 Temmuz 2018 tarihinde 25/2 den ( ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış nedeniyle tazminat ve ihbarsız ) işten çıkarıldım. Çıkarılış sebebim başka bir departmandan ( AR-GE ) Ar-ge mühendisi ile tartışmamda mailde ” bu kadar iş yükü ve milyon tane işim varken yaptığın çok büyük ayıp ve bu iş konusunda resmen bizi s..yorsun ” yazdığımdan dolayıdır. 2. gün hiçbir evrağa imza atmadan adliyede dava açtım. Biri işe iade davası ve diğeri kıdem ve ihbar tazminatı davasıdır. 10 gün önce işe iade davasının son duruşması yapıldı ve hakim beni 15 saniye bile konuşturmadan işe iadenin reddine kararını verdi. Yani davayı kaybettim haksız bir sonuçla. Avukatım bir üst mahkemeye gideceğimizi tarafıma bildirdi. Üst mahkemede sonucun lehime karar çıkması olasılığı sizce nedir ? Bu sonuç beni çok yıktı ve herkime sorarsam sorayım yüzde doksan davayı kazanırsın demişlerdi. işe iade davası kısmında çok büyük haksızlığa uğrayıp kaybettiğimi düşünüyorum.Sonuçta ben aynı iş yerinde çalıştığım arkadaşıma küür değil kendime ediyorum küfürü. Bu sizce haksızlık değil midir ? kimsenin şahsına bir hakaretim küfürüm v.s yok iken üst mahkemedeki heyet bunu sıkı sıkıya inceleyip kararı lehime vermesi mümkün müdür ? Bu konuda ki fikrinizi ve geri dönüşünüzü bekler , iyi günler dilerim.

  1. Merhaba. Mahkemenin tüm konuşmaları ve delilleri değerlendirerek sonuca vardığı bir konuda, buradan yorum yaparsam yanlış yapmış olurum. Kim ne derse desin, son sözü söyleyecek olan yine hakimdir ve yapabileceğiniz tek şey beklemektir.

   1. Zeynel bey ,
    Konu hakkındaki görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim. Üst mahkemedeki heyetin karar vermesinden sonra karar kesinleşir diyorsunuz anladığım kadarıyla. Peki lehime karar açıklanırsa ve bu karardan sonra karşı taraf da itiraz hakkını kullanabiliyor mu ?

    1. Merhaba. Alacağın türüne ya da miktarına göre, bazen Yargıtay yolu da açık olabiliyor. Bu konuda en doğru bilgiyi varsa, avukatınızdan alabilirsiniz.

 14. Mrb ben 20 yıl çalıştığım elektrik kurumundan müşteri numarasini verdim diye işten cikariliyordum 25e2 maddesinden arada istifa et dedi bende istifa ettim. Mahkemeye verdim avukat kazanamayan 20 yıl çalışma süreden 17.5 yıl lik çalışma parasini aldım geriye 2.5 yılı kaldı bu tazminatını alabilirmiyim hem ise iade hemde tazminat olarak açmıştı avukat.yardimci olurmusunuz tsk ler

 15. Merhaba geçen ay işten çıkarıldım ve iade davamı açtım. Sebebi ise işverene sendikalı olmak istediğimi ve fabrikanın sendikaya girmesi konusunda işverene sendikadan ihtarname çektşrmek. Sendikalı olduğuma dair çektiğim ihtarname mahkemede sorun olur mu? Kötü niyete girer mi? Davayı kazanma ihtimalimi etkiler mi?

 16. Merhabalar öncelikle İşlerinizde kolaylıklar diliyorum. Ben turizm de özel bir şirkette insan kaynakları departmaninda Şef olarak 01.03.2018 tarihinden itibaren çalışmaktayım. İş yerinde yaklaşık 2 aydan bu yana sürekli müdürümüz tarafından aşağılama küçük görme başka müdürlerle olan diyologlarimi kısıtlamalar görevim olmayan görevleri yaptırmaya çalışmalar. Asılsız tutanaklar tutmalar gibi olaylar olmuştur. En son 19.06.2019 tarihinde tekrar icra etmis oldugum gorevime ve sahsima hakaretler etmiş. Sonrasında Genel Müdürümüz ile görüşmüş ve beni yıllık izine çıkarmaya karar vermişler. Bende genel müdürümüzle gidip konuştum olayın doğruluğu konusunda kendisinden onay aldım bana 27.06.2019 tarihine kadar izin yapmamı izin dönüşünde tekrar bu konu ile alakali konuşmamız gerektiğini sözlü olarak beyan etti. Bende izin kağıdı mı doldurmak suretiyle izine çıktım. Sonrasında 19.06.2019 tarihli … Hotel personel arama sayfasına insan kaynakları elemanı arayisimiz bulunmaktadır diye bir ilanlarını gördüm. Hiç kimseye bişey söylemedim. Sizden ricam bu konu hakkında bana yol göstermeniz yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunar iyi çalışmalar diliyorum.
  Saygilarimla

  1. Merhaba. Şu anda yıllık izinde olduğunuza göre, yapmanız gereken bir şey yok. Beklemeli ve izin dönüşü işe başlamalısınız. O zaman bir gelişme olursa ve tekrar yazarsanız seve seve yol gösteririz.

 17. 23 07 2018 tarihinde şantiyede işe başladım taki 21 06 2019 tarihine kadar çalıştıgım iş yeri ocak ayındaki uygulan zam olayını uygulamadı ama herkeze degil atıyorum 30 kişiden 29 zuna zam yaptı bana yapmadı ve senemin dolmasına bir ay kala herhangi bir sebep göstermeden işime son verildi tabi söylenilen klasik birşey performans eksikligi çalıştıgım süre içerisinde herhangi bi tutanagım sözlü ve yazılı uyarım olmadı ben nasıl bi tyol izlemem gerekiyor işe iade davasımı açmam gerekiyor arada mobing yani kötü niyet davasımı açmam gerekiyor

 18. Merhabalar ,
  19.12.2016 tarihinden itibaren çalışmaya başladığım firmadan 27.06.2019 tarihinde işveren tarafindan isten cikarildim. Sebepleri ise şirket küçülmeye gidiyor adam azaltacagiz . Ben çalıştığım süre içerisinde hep asgari ücretle çalıştım bunu öncelikle belirtmek isterim . Beni cikarttiklarindan sonra da laboratuvar teknikeri aradıklarını duydum . Sonradan öyle bir şey yok dediler lakin ihtiyaçları olduğu aşikar . Sorumluluğum fazlaydı. Tazminatımı aldım bana ise dönüş davası açmamam için 5 maaş teklif ettiler . Arabulucuya gitti konu sirketin avukatı 3 maaş dedi sonra 1 hafta süre istedi 5 maaş mi 3 maaş mi onu kararlastirip döneceklerini söyledi . Süre azalıyor . Işe dönüş davasını kaybetme durumum nedir ? Herhangi bir tutanak durumum uyarma durumum olmadı.

  1. İşe iade davasını kaybetme yaz da kazanma ihtimalinizi boşa araştırmamanızı öneririm. Kimse bu sorunun cevabını size peşinen veremez. Siz değerlendirmeli ve kendiniz karara varmalısınız.

 19. Merhaba bugün arefe günü Allah rızası izmcin cvp verin işten hiç bir sebeb ve ytabkigat gelmeden işten cikartilddim mahkemeye gittim mahkemede imzalanmış tebligat gösterildi bana imzanın yapıştırma usulü mumkkunmudur ayrıca çalıştığım süre zarfında aynı grup a bağlı şirketlerde sık sık ise giriş çıkış yapılmış ve mahkemem devam ediyo mahkeme ne kadar surer

  1. Şükrü bey zaten dava açmışsınız, takdiri mahkeme yapacaktır. Başka yerde cevap aramanızın bir anlamı olmayacaktır, mahkeme sonucunu beklemenizi öneririm.

 20. merhaba ise iade davasinda red geldi isveren benden avukatlik ucret ve masraflarini taleb etmektedir yoksa icra yolunu gostermektedir. tekrar itiraz yolu varmidir yada baska nasil yol izlenmelidir.
  tesekkurler

  1. Merhaba. Bir avukatınız yok mu? Yoksa bile en azından fikir almak için danışmanızı öneririm. Davanın hangi aşamada olduğunu bilmeden yorum yapamayız.

  1. Merhaba. İşe gitmemek, işçinin işe başlatmama tazminatı alma hakkını yitirmesine neden olur. Oysa açılan davayı kazanmak başkadır. Siz açtığınız davayı kazanmışsanız ve kararda da açıkça yazıyorsa, elbette mahkeme kararında açıkça belirtilen masraflarınızı karşı taraftan isteyebilirsiniz.

 21. Merhabalar işe iade davasını kaybettim uyuşmazlık mahkemesi ne gitti ordanda olumsuz gelirse tazminat davası açabilir miyim teşekkürler

 22. Merhaba ben de ilçe belediye sinde KHK calisanim 25.2madde den fes edildi isim temizlik işi ne gecmedigim için ogg görevlisi nden ihbar ve kıdem bütün hakları mı verip ihbarname istifa etmemi istediler işe iade açmamak şartıyla bende kabul etmedim fes ettiler hiç bir hak alamadim ise iadede kaybedersem 252maddeden bana sunulan kıdem ihbar vs haklarım işsizlik maaşı mı alamaz mıyım tşk ederim

 23. zeynel bey
  is kanunu bilmedigimden isverenin verdigi ciktiyi a4 yazip 24/2 imzaladim hic bir aciklama yapmadilar kidemim odendi 15 sonrada ihbarimi odediler sahitlerim var ise iade acsam kazanabilirmiyim/

 24. Merhaba ben işe geri dönüş davamı kaybettim
  Diğer tezmnat vb haklarımı alabilmek için tekrar dava açtım ilk mahkemem yakında ilk mahkemede karar çıkarmı yada süreç nasıl işler tesekkür ederim

  1. Merhaba, ilk mahkemede karar çok büyük ihtimalle çıkmaz. Tıpkı diğer dava gibi takip etmeniz ve beklemeniz gerekir. Kimse süreci şimdiden kestiremez Muhammet bey.

   1. Meraba mustafa bey 2020 aralık ayında actigim ise geri iade mahkemem hala sürüyor bilirkişi dosyayida hazırlamış 4 ay oldu 2.3gun sonra duruşmam var ben son olur diye düşünüyorum herşey ortada yani sizce süreç nasıl işler

 25. Merhabalar,

  Proje bitiminden dolayı işten cıkış verilirse işe iade davası açılması mümkün müdür?Ve kazanma olasılığı nedir

 26. Merhaba mustafa bey ben işe iade yerel mahkrmede kazandım ama istinafta kaybettim tazminat hakkım varmidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu