Asker eşi ve çocuklarına yapılan yardımlar neler?

Askerlik her Türk vatandaşı için bir ödevdir ve zamanı geldiğinde, bu yükümlülüğün yerine getirilmesi gerekir. Ancak kişinin askere alınması, geride bıraktıkları açısından birtakım zorluklara yol açabilir. Bu nedenle, Aile Bakanlığı tarafından, asker yakınlarına muhtaç asker ailesi  ve asker çocuğu yardımları ödenmektedir.

Bu yardımlar ikiye ayrılmaktadır:

 • Muhtaç asker ailesine ödenen yardım
 • Asker çocuğu yardımı

Muhtaç asker ailesi yardımı kimlere ödenir?

Bu sorunun cevabı, askere giden kişinin medeni durumuna göre değişir. Sırasıyla, şu kişiler muhtaç asker aylığı alma hakkına sahiptir:

 • Askerin resmi nikahlı eşi
 • Asker bekar ise annesi
 • Anne hayatta değilse, askerin babası

Yukarıda sayılan kişilerin herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kaydının olmaması, gelirlerinin olmaması ve yapılacak inceleme sonucunda muhtaç olduklarının tespit edilmesi gerekir.

Muhtaç asker ailesi aylığı başvurusu nereye yapılır?

Bu başvurunun, bulunulan şehirdeki Aile Bakanlığı il müdürlüklerine ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına (SYDV) yapılması gerekir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Muhtaç asker maaşı başvurusunda gereken evraklar

Bu konuda önemli bir kolaylık sağlanmıştır ve başvuru yapacak kişiden sadece TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı istenmektedir. Başka bir belge hazırlanmasına gerek yoktur.

Muhtaç asker ailesi yardımı ne kadar?

Bu yardımın tutarı 2018 yılı için aylık 275 TL olup ödeme 2 ayda bir toplu şekilde 550 TL olarak gerçekleştirilmektedir. Ödemeler PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Muhtaç asker maaşı geriye dönük alınır mı?

asker koluna konmuş bir kelebek

Bu yardımın ödenmesi için, kuruma başvurulan tarih esas alınmaktadır. Dolayısıyla, örneğin 12 ay askerlik yapacak olan eşinin askerliğinin 2nci ayın sonunda başvuran bir kadına, muhtaç asker ailesi yardımı başvuru yaptığı tarihten itibaren, yani 10 ay boyunca ödenecektir.

Örneğin 2nci ayın sonunda başvuran ve başvurusu 2 ay boyunca incelenerek kabul edilen bir hak sahibine, ilk başvurusundan kabule kadar geçen sürenin maaşları ise toplu olarak ödenecektir ve bundan sonraki maaşlar her iki ayda bir ödenmeye devam edilecektir.

Asker ailesi yardımı kaç ay boyunca ödenir?

Bu yardım, askerlik devam ettiği müddetçe ödenmektedir. Şu anki askerlik sistemimizde en uzun askerlik süresi 12 ay olduğuna göre, 12 aya kadar asker ailesi yardımı ödenebilecektir.

Asker çocuğu yardımı kimlere ödenir?

Şu şartlara sahip çocuklar için asker çocuğu yardımı alınabilir:

 • Çocuğun 18 yaşın doldurmamış olması
 • Sosyal güvencesinin olmaması
 • Babasının askerde olması
 • Bekar olunması
 • Başka kurumlardan askeri yardım almaması
 • 2022 maaşı almaması
 • Kurumca yapılan incelemede muhtaçlığın tespit edilmesi

Bu başvuru bizzat, yukarıda belirttiğimiz “muhtaç asker ailesi yardımı” alan ANNE tarafından yapılır. Başvurunun SYDV’lere yapılması gerekir.

Asker çocuğu yardımı ne kadar?

silah tutan 2 asker

Şartları taşıyan her bir çocuk için aylık 100 TL asker çocuğu yardımı yapılır. Bu yardım iki ayda bir 200 TL olarak ödenir.

Evde birden çok çocuk varsa, her biri için ayrı ayrı başvurulması gerekir. Şartların sağlanması durumunda, sayısı kaç olursa olsun, tüm çocuklar için bu yardım alınabilir.

SONUÇ

Askerde olan ve ailesi muhtaç durumda olan kişi için öngörülen 2 yardım türü vardır:

 • Muhtaç asker ailesi yardımı
 • Asker çocuğu yardımı

Muhtaç asker ailesi yardımı; muhtaç durumda bulunan asker yakınlarına ödenen bir maaştır. Her iki ayda 550 TL şeklinde ödenen bu maaşı, öncelikle askerin eşi alma hakkına sahiptir. Asker bekar ise sırasıyla anne ve anne de hayatta değilse baba bu maaşı alabilir.

Kişi hem muhtaç asker ailesi maaşını hem de 2022 maaşını ve öksüz yetim maaşını da alabilecektir. Buradaki kriter, inceleme yapan heyetin, başvurucunun muhtaç olduğuna kanaat getirmesidir.

Asker çocuğu yardımına ise, sadece ama sadece “muhtaç asker aylığı yardımı” alan EŞ başvurabilir. (Askerin anne ya da babası başvuramaz)

Şartları taşıyan asker çocuklarına her iki ayda bir 200 TL yardım ödemesi yapılır. Asker çocuğu yardımı ile öksüz yetim maaşı ya da 2022 aylığı aynı anda alınamaz.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu