Engelli İşçi

İşçi sayısı 50’den az olan işveren, engelli işçi çalıştırabilir mi?

50’den az işçi çalıştıran işverenin engelli çalıştırması

Beni bu yazıyı yazmaya iten sebep, bir okuyucumdan gelen bir soru oldu. Bilindiği üzere 50 ve üstünde işçi çalıştıran işyerlerinin belirli sayıda engelliyi istihdam etme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Okuyucum, işçi sayısı elliden az olmasına rağmen engelli işçi çalıştırmak istediğini ve bunun mümkün olup olmadığını soruyordu. O halde aynı soruyu biz de soralım: 50’den az işçi çalıştıran bir işveren, engelli işçi istihdam edebilir mi?

Engelli işçi çalıştırma zorunluluğu

Bu hususta daha önce yazdığım bir yazıda, engelli işçi çalıştırma yükümlülüğünü açıklamıştım. Burada kısaca tekrar etmekte fayda görüyorum. Bir işverenin aynı il sınırları içinde çalıştırdığı işçi sayısı elliye ulaştığında, engelli işçi istihdamı zorunlu hale gelmektedir.

Bu elli işçinin hesabında özel güvenlik elemanları ile hali hazırda mevcut olan engelli işçiler dikkate alınmamaktadır. İşçi sayısı 50’ye ulaşan işverenin, toplam işçi sayısının %3’ü kadar engelli çalıştırması gerekmektedir. Burada hesaplanan rakam küsuratlı çıkarsa, yarım ve daha fazla küsuratlar tama tamamlanmalıdır. Ayrıca yer altı ve su altı işlerinde engelli çalıştırılamamaktadır.

İşçi sayısı 50’den az olan işveren

engelli işçi çalıştırma

Bu işveren için, engelli işçi istihdam etme yükümlülüğünün doğmadığını söyleyebiliriz. Peki ama, istihdam edemeyeceğini söyleyebilir miyiz? Engelli işçi çalıştırmada, 50 işçi sınırı bir yükümlülüğün başlangıcını ifade etmektedir. Bu sayı, engell istihdam edebilmek için bir alt sınır değildir. Bir işveren örneğin sadece 3 işçi ile çalışıyor olsa ve bu 3 işçinin tamamı engelli olsa, bu yasalara uygun bir durumdur. Hatta bir adım öteye geçerek şunu söyleyebilirim ki; kanuni zorunluluğu olmadığı halde engelli çalıştıran bir işveren, önemli bir toplumsal fayda meydana getirmektedir ve bu yaptığının yanlış olması bir yana, takdir edilmesi gerekir.

SONUÇ

50 ve üstünde işçi çalıştıran işveren için, engelli çalıştırma yükümlülüğü ortaya çıkmış demektir. Bu işveren artık, çalışan sayısının en az %3’ü kadar engelli işçi çalıştırmak zorundadır. İşçi sayısı henüz 50’ye ulaşmamış bir işveren de elbette engelli istihdam edebilir ve bu durum yasal olduğu gibi toplumsal açıdan örnek bir davranışı da ifade eder.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu