Engelli İşçi

Engelli kimliği nasıl ve nereden alınır?

Toplumsal açıdan dezavantajlı olan engellilerin, bu dezavantajlarının azaltılması ya da ortadan kaldırılması için devlet ve diğer kuruluşlar tarafından sunulan hizmetler vardır. Bu hizmetlerden faydalanmak için bazen engelli kimlik kartı gerekebilir. Peki engelli kimlik kartı nereden alınır ve şartları nelerdir?

Engelli kime denir?

Engelli tanımı çok çeşitli şekillerde yapılabilir. Ancak size aktaracağım tanım; bizzat devlet tarafından yapılan ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’da yer alan tanım olacak.

Buna göre engelli; Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen bireydir.

Engelli kartı alma şartları neler?

Öncelikle bunun için geçerli bir mevzuat olup olmadığına bakmak lazım. Şu anda yürürlükte olan bir mevzuatımız var ve 2008 yılında hayatımıza giren bu mevzuatın adı “Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik”.

Aslında bütün mevzuatımızda “özürlü” ibaresinin yerini “engelli” ibaresi almıştı. Ancak bu yönetmeliğin adının bu şekilde kaldığını gördüm. Belki yapılan değişikliği ben yakalayamamış olabilirim; ancak yine de önemli olan mevzuatın adından önce içeriği olsa gerek. Engelli kimlik kartı almanın 2 temel şartı vardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En az %40 engelli olmak

Engelli kimliği başvurusu için gerekli belgeler

Engelli kimlik kartı başvurusu için aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

  • Nüfus cüzdanı
  • 2 vesikalık fotoğraf
  • Sağlık raporu
  • Dilekçe (Başvuru esnasında temin edilebilir)
  • Bilgi formu (İl müdürlüğü hazırlar ve doldurur)

Yukarıdaki evraklarla ve belgelerle başvurunuz yapabilirsiniz.

Engelli kimlik başvurusu nereye yapılır?

Engelli kimlik başvurusu, bulunduğunuz İL’in “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler” İl Müdürlüğüne yapılır. Buranın eski ismi, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüydü.

engelli kimlik başvuru şartları

Engelli kimlik başvurusu randevusu

Yukarıdaki evrakları hazırladınız ve başvuru yapacaksınız. Doğrudan İl Müdürlüğüne elbette gidebilirsiniz.

Ya da isterseniz, E-Devlet üzerinden önceden randevu alabilir ve aldığınız randevu üzerine İl Müdülüğüne giderek başvurunuzu da yapabilirsiniz. Böylece zaman kaybını en aza indirmiş olursunuz.

Online engelli kimlik başvuru randevusunu şu adresten yapabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu

Engelli kimlik kartı almak zorunlu mu?

Yönetmeliğe göre, böyle bir zorunluluk yoktur. İsteyen engelli kimlik kartını alabilir ve istemeyen de almaz. Ancak ulaşım vb. birçok alanda kimlik olmadan indirimlerden faydalanmak çok zor olacaktır. Her seferinde rapor gösterilmesi istenebilir.

engelli kimliği nereden alınır

SONUÇ

Engelli kimlik kartı başvurusu yukarıda açıkladığımız şekilde ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne yapılabilir.

En az %40 engelli olanların yapacağı bu başvuru sonucunda, ilgililere kimlik kartları bizzat teslim edilebileceği gibi adresine de gönderilebilir.

Engelli vefat ettiğinde kimlik, mirasçıları tarafından il müdürlüğüne iade edilmelidir. Yine kişinin engel oranı %40’ın altına düşerse de, kart derhal il müdürlüğüne iade edilmelidir.

Engelli hakları konusundaki diğer yazılarımıza şuradan ulaşabilirsiniz: mustafabaysal.com/engelli-isci

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu