Ücret

İlave tediye kimlere, ne zaman ödenir ve miktarı nedir?

İlave tediye ücreti nedir?

Kamu işçilerine ödenen ilave tediye, son zamanlarda tekrar gündeme geldi. Sebebi ise, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinde çalışan yaklaşık 450.000 taşeron işçisinin kadroya alınacak olması. Bu çalışanlar 657 sayılı Kanunun  4/d maddesi kapsamında yani daimi işçi olarak kadroya alınacağı için, artık onlar da ilave tediye ödemesi alabilecek. Peki ilave tediye ödemesi nedir ve miktarı ne kadardır?

İlave tediye ücretinin yasal dayanağı

İlave tediye alacağı 6772 sayılı “Devlet ve Ona Bağlı müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanun” ile düzenlenmiştir. Kanunun 4üncü maddesinde de belirtildiği üzere; ilave tediye alacağının ödeme zamanını, Cumhurbaşkanı belirlemektedir.

İlave tediyenin miktarı

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Aynı maddede ilave tediyenin nasıl hesaplanacağı ve kesintiye maruz kalıp kalmayacağı da belirlenmiştir. Aylık olarak bu alacağın hesaplanmasında ayni yardımlar, evlilik, fazla mesai, çocuk zamları veya primleri, hafta tatili ücretleri ve genel tatil ücretleri gibi ödemeler dikkate alınmaz. Bu düzenleme nedeniyle ilave tediye alacağı her bir ay için 26 gün üzerinden hesaplanır. Çünkü hafta tatili ücreti (haftada bir gün) dikkate alınmamaktadır.

Yine kanunun 3üncü maddesinde de Cumhurbaşkanına yetki verilmiş ve bu bir aylık yani 26 günlük ödemeyi iki katına yani en çok 52 güne çıkarma hakkı verilmiştir.

Bu ödeme her bir yıl için yapılmaktadır. Eğer işçinin çalışması bir yıldan az ise, çalıştığı oranda ödeme alır. Örneğin yıl içinde 365 gün değil de 300 gün çalışan bir işçi; çalıştığı günler 365’e orantılanarak hesaplanan rakam kadar ücret alacaktır.

ilave tediye ödeme zamanı 2017

Çalışma süresinin hesaplanmasında kanuni ve idari izinler, hastalık izinleri, ulusal bayram ve genel tatil günleri ile hafta tatili günleri çalışmış gibi hesap edilir.

İlave tediye ücretinden kesintiler

İlave tediye ödemelerinden eskiden sigorta primi kesilmiyordu. Ama 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunun 80 ve 105inci maddeler gereği bu ödemelerden artık SSK primi kesilmektedir.

İlave tediye ne zaman ödenir?

Yukarıda da açıkladığımız üzere ilave tediyenin ödenmesine ve miktarına Cumhurbaşkanı karar vermektedir. Resmi Gazete arşivlerine bakarak son yılların ilave tediye miktarlarına ve ödeme tarihlerine sizin için göz attık:

 • 2016 yılı ödeme tarihleri 29/01/2016, 60/06/2016, 09/09/2016 ve 26/12/2016 olmak üzere dört taksit
 • 2015 yılı ödeme tarihleri 30/01/2015, 30/06/2015, 21/09/2015 ve 25/12/2015 olmak üzere dört taksit
 • 2014 yılı ödeme tarihleri 31/01/2014, 30/06/2014, 02/10/2014 ve 26/12/2014 olmak üzere dört taksit

2017 yılı ilave tediye ödeme tarihleri ne zaman?

Yukarıda da göreceğiniz üzere ilave tediyeler dört taksitte ödenmektedir. Bunlardan ilk ikisi birinci 26 günlük tediye, sonraki ikisi ise ikinci 26 günlük tediye içindir. 2017 yılı itibariyle her seferinde 13 günlük olmak üzere; ilk ödeme 30/01/2017, ikinci ödeme 23/06/2017, üçüncüsü 25/08/2017 ve sonuncusu ise 25/12/2017 tarihinde yapılacaktır.

2018 yılında tediye ödemeleri ne zaman?

2018 yılı ilave tediye ödemelerinin ilk iki taksidinin tarihi de belli oldu. Son iki taksit için ödeme tarihi ise henüz belli değil. Buna göre 2018 yılı ilave tediyelerinin ilk 2 taksidi aşağıdaki tarihlerde ödenecektir:

 • 26 Ocak 2018
 • 8 Haziran 2018

2019 ilave tediye ödeme tarihleri

2019 yılı ilave yediye ödemelerinin de ilk iki taksidinin tarihi belli oldu. Buna göre ilk iki taksit şu tarihlerde işçilere ödenecek:

– 31 Ocak 2019

– 31 Mayıs 2019

SONUÇ

Kamuda görev yapan ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/4 maddesine göre istihdam edilen daimi işçilere ödenen ilave tediyelerle ilgili bilinmesi gereken temel hususlar şöyledir:

 • İşçilere her yıl için toplam 52 günlük ücretleri kadar ilave tediye ödenmektedir.
 • Bu ödemeden SSK primi kesilmektedir.
 • Ödemeler 4 eşit taksit halinde yapılmaktadır.
 • 2018 ilave tediye ödemelerinin ilk iki taksidi 26/01/2018 ve 08/06/2018 tarihlerinde yapılacaktır. Son iki taksit için tarih henüz belli olmamıştır.

Taşeron işçisi iken kadroya geçen/geçecek işçiler de (Belediye ve il özel idareleri hariç) bu ödemeden yararlanacak ve maaşları dışında fazladan bir ödeme alma imkanına kavuşacaktır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

34 Yorum

 1. yapılan ilave tediyeler kıdem tazminatı hesabına katılır mı yoksa arızi ödeme olarak mı değerlendirilmeli ?

 2. Bir üniversitede taşeron işçi olarak çalışıyordum sürekli işçi kadrosuna geçirildik. Yalnız daha önce bizi işe alırlarken temizlik işçisi adı altında ihale düzenlenip alım yapıldığı için şimdi kadroya temizlik işçisi olarak geçtim. Ancak yaptığım iş temizlik değil büro işi. Kadroya geçene kadar e-devlet üzerinden büro işçisi olarak görünüyorduk ama şimdi temizlik işçisi yazıyor. Bunu nasıl düzelttirebilirim? Hangi birimlere başvuru yapmam gerekiyor? Bildiğim kadarıyla temizlik ve büro kadrosu arasında maaş farkı olacak ve buradan kayıp yaşamak istemiyorum. Yardım ve önerileriniz için teşekkür ederim.

  1. Osman bey, daha önceki ihalede hangi şekilde görünüyorsanız, o şekilde istihdam edilmeniz normaldir. Bu sorunu ancak diyalogla çözebilirsiniz.

 3. Merhaba benim sorum şu eşim bir üniversitede taşeron işçi olarak çalışıyordu.surekli işçi kadrosuna geçti fakat 2 gün önce ona ve yaklaşık 30 kişiye arşiv araştırmanız tamamlanmadı arşiv araştırmanız olumsuz olduğunda iş akdiniz sonlandirilacaktir diye tebliğ de bulundular.bizim kafamıza takılan niye bu eşime ve bu otuz kişiye tebliğin amacı nedir bilgilendirirseniz sevinirim

 4. 2 nisanda kadroya geçtik ocak ayında verieln tediyeden faydalanamadık 1. taksit olan tediyeyi sonradan alacak mıyız

 5. merhaba bende taseron kadrosuna alındım fakat diger kadrolularla çalışanlarla ötekilestirilmis haberini aldım cakma 4b kadrosu diyolar kandirildik diye duyumlar.aliyorum kafam karisti ve bi sözleşme imzaladım bu söźlesmede 696 sayılı khk ile sürekli veya geçici işçi kadrosuna geçen işçiler için bireysel is sözleşmesi yazıyordu
  bu ne oluyor kadro dedin mi surekli olmuyormu surekli /gecici doye birşey söz konusu

 6. Merhaba. 52 günlük tediyenin hesaplanmasında kişinin 1 günlük kazancını, brüt maaş üzerinden mi hesaplıyor devlet? Teşekkürler.

 7. Merhabalar sınavları geçtik şükür. Bir sorum olacaktı maaşla ilgili maaşlarımızı 7 sinde alıyoruz ama bundan sonra 15 inde alacağız deniyor bu ne derece doğru bilgilendirirseniz sevinirim ayrıca 15 buçuk maaş yatacak deniyor doğru mu şimdiden Teşekkürler Bize çok emeğiniz geçti Allah razı olsun sizden

  1. Merhaba, sağolun Sibel hanım. Açıkçası maaş ödeme gününü bilmiyorum. Ama büyük ihtimalle ayın 15’i olacaktır. 12 maaş yerine yaklaşık 14 maaş almış olacaksınız.

   1. Cevabınız için teşekkürler ben o gün yanlış yazmışım 1,5 aylık maaş yazacaktım. Yani mart ayı ve nisanın 15 günlük maaşı 🙂 Kusura bakmayın

 8. Zeynel bey belediye taşeron işçilerine tediye hakkı netleştimi kurumumuzda alma hakkınız var gibi bi söylenti var bilgi verirmisiniz

  1. Erdi bey normalde ödenmiyor; ama bazı mahkeme kararları olduğu iddia ediliyor. Açıkçası bu konuda net bilgim yok.

 9. Merhaba bir sorum olacaktı tediye tarihleri belli oldu şimdi cumhurbaşkanlığında çalışan taşeronlar kadroya alındı.Yarın yatırılacak olan ikramiyenin ilk taksitini alacaklar peki bizim daha belli olmadı kadro alınıp alınmadığımız.Şayet belli olunca ilk taksiti yatırırlar mı yoksa ikinci taksit ödenir.Şimdiden teşekkürler.

  1. Sibel hanım, resmi olarak kadroya alınmamış olan işçiler ne yazık ki ilk taksitten faydalanamayacaktır. Eğer kadroya alınma süreci 8 Haziran 2018’den önce sonlandırılırsa, ancak ikinci taksitten itibaren almaları mümkün olacaktır.

 10. Kgm işçisiyim ve mutemete sormaya çekiniyorum. Yeni başladım kaç ikramiye vardır? Duyduğuma göre 4 yarım + 2 tam ikramiye varmış. 26 ocak 2018 de ödenecek ilave tediye ne kadardır mesela? Diğer ikramiyelerin ücretlerini de söylerseniz sevinirim..

  1. Murat bey, sorularınızın cevabı aslında yazıda var. Her bir ödemede 13 günlük ücretiniz kadar ilave tediye alırsınız. Net rakam için biriminize sormanızı tavsiye ederim.

 11. Merhaba. Ben Belediyede taşeron işçisi olarak çalışıyorum.Yazınızda ilave tediyeyi belediyeler hariç kadroya geçen taşeron işçiler alacak yazmışsınız. Ancak 6772 Sayılı Kanunda belediyeler ve bağlı teşekküller deniliyor.Bunu açıklamanızı rica ederim.

  1. Merhaba. Ebru hanım, teşekkül kelimesinden ne anlaşılması gerektiği biraz belirsiz durumda. Yargıtay kararlarına bakıldığında; kimi kararlarda BİT’lerin kapsamda yer alması gerektiği ifade edilirken, kiminde ise tersi olmuş. Uygulamada ise BİT çalışanlarına ilave tediye ödenmemektedir. Ancak dava açılarak bunun aksi her zaman iddia edilebilir.

 12. Merhaba ben 12 Aralık’ta işten çıktım eğer kadroya alinirsam tekrar eski is yerindemi çalışmaya devam edeceğim yoksa başka bir yerdemi girmem gerekiyor

  1. Muhammed bey, bu konuda bir düzenleme yok. Tahminimce, eski işinizde devam etmeniz gerekir.

 13. merhaba ben öğretmenevi kurumunda sözleşmeli asgari ücretli ön büro elemanı olarak çalışan personelim çocuklarımdan dolayı yarı zamanlı çalışma hakından yararlanıyorum .bana söylenen yarı zamanlı çalıştığın icin ilave tediye hakkından faydalanamıyosun bu konuda bılgılendirirseniz sevinirim …teşekkür ederim

  1. maalesef kadrolu değilim bizim kurumlara kadro gelmedi yıllık sözleşmeliyim onlisans mezunu 80 puanla başvuruda bulundum 7 yıl çalışmaktayım buna da anlam veremiyorum neden kadro alamadığıma ….

 14. MİLLİ EĞİTİME BAĞLI OKUL PANSİYONUN DA ŞİRKET ARACILIĞIYLA ANNEM ÇALIŞIYORDU. SÖZLEŞME SÜRESİ BİTTİĞİ İÇİN HAZİRAN 2017 GİBİ İŞTEN ÇIKTI. 4 ARALIK İTİBARİYLE ÇALIŞMIYORDU. BU KAPSAMDA ANNEMDE FAYDALANABİLİRMİ?

  1. Mesut bey, 4 Aralık itibariyle çalışmayanlar (askerlik, doğum vb. hariç) kapsama girmemektedir.

 15. iyi akşamlar.ben Manisa dan yazıyorum.ben daha önce Manisa Büyükşehir belediyesinde çalışıyordum.gerekçe gösterilmeden 2014 yılında işten çıkarıldım.kıdem ve fazla mesai için dava açtım kazandım şu an karar yargıtayda.sorum şu,yeni KHK dolayısıyla bu davadan feragat etmem gerekiyor mu.şu anki çalıştığım başka kurum ç maddesi adı altın da feragatname imzalatmak istiyor yoksa işe kabul edilmeyeceğimi söylüyor.saygılarımla…

  1. Ragıp bey, bu feragatnameyi imzalamanız gerekir. Ama birkaç gün içinde çıkması beklenen yönetmelikten sonra tekrar yazarsanız, bir daha değerlendirebiliriz. Çünkü tüm davalardan mı yoksa sadece muvazaa davalarından mı vazgeçileceği konusunda biraz belirsizlik var.

 16. Belediye bünyesinde kısaca; BİT’ler de istihtam edileceğiz. Sorum; yaklaşık sekiz yıldır Yardıcı Zabıta personeliyim. Geçişte geriye dönük haklarımız yanacak mı? Ve bize ne tür hakların sağlanacağı hususunda bilgi almak istiyorum. Teşekkürler…

  1. Eren bey geriye dönük haklarınız yanmayacak. Diğer konularda açıkçası, ekstra bir hak sahibi olmayacağınızı söylemem gerek.

 17. Ben lisede 9ay hizmet alimiyla calisan teseron isciyim bu çıkan teseron yasasında bizlerede birsey varmi herkes birsey söylüyo uykularimiz kaçtı bi cevap yazarsanız iyi olur tesekkürler

  1. Adem bey geçici işçi olarak mı çalışıyorsunuz yoksa İşkur tarafından toplum yararına çalışma kapsamında mı gönderildiniz?

   1. ben işkurdan deyil her sene okulun kendi ödenegiyle calisiyorim yılda 9 ay calisiyoruz zeynel bey okul idaresi şirketten aliyor temizlik hizmetini

Başa dön tuşu