Elektrik faturası desteği şartları ve kimler alabilir?

İhtiyaç sahiplerine yapılacak olan elektrik tüketim desteğinin ayrıntıları belli oldu. Peki kimler elektrik desteği alacak ve ödemeler PTT’den nasıl alınacak? Sizler için ayrıntıları açıklıyoruz.

Elektrik tüketim desteği nedir?

Elektrik tüketim desteği; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, düzenli yapılan sosyal yardımlar veya aylıklardan faydalandırılan hanelerden Türk Vatandaşı hak sahiplerine yapılan bir destek türüdür.

Böylece bu vatandaşların, elektrik faturalarının önemli bir kısmı devletçe karşılanmaktadır.

Elektrik faturası desteğinin yasal dayanağı

Cumhurbaşkanının daha önce sözlü olarak açıkladığı bu desteğin ayrıntıları, bir Cumhurbaşkanlığı kararı ile belli oldu.

28 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar” ile bu yardımın yasal dayanağı çıkarıldı.

Elektrik faturası desteği kimlere verilecek?

İlgili Cumhurbaşkanlığı kararına göre; bu destek aşağıdaki şartı taşıyan kişilere verilecek:

  • SYDV tarafından herhangi DÜZENLİ bir sosyal yardım ya da aylık alan kişilerin bulunduğu hanelere
  • Bunlar DÜZENLİ olarak bu yardımları aldıkları müddetçe

O halde; çok basit bir anlatımla; evinde SYDV’den düzenli yardım veya maaş alan birisinin elektrik faturasu destek kapsamına girecektir. Evdekilerin aldığı bu yardım ya da maaş kesildiği anda da, elektrik faturası desteği de otomatik olarak kesilecektir.

Elektrik faturası desteği ne kadar?

mavi sarı zemin üzerinde ampül

Burada da bir fiyat tutarından bahsetmek yerine; kilovatsaat kriteri getirilmiştir. Yardım kapsamına giren hanelerdeki elektrik faturalarının aylık 150 kilovatsaate kadar olan kısmına destek verilecek ve buna tekabül eden rakam devlet tarafından ödenecektir.

Buna göre yardıma konu elektrik tüketimleri şöyle belirlenmiştir:

  • Evde yaşayan kişi sayısı 1 ya da 2 ise 75 kilovatsaate kadar (40,31 TL)
  • Evde yaşayan kişi sayısı 3 ise 100 kilovatsaate kadar (53,75 TL)
  • Evde yaşayan kişi sayısı 4 ise 125 kilovatsaate kadar (67,18 TL)
  • Evde yaşayan kişi sayısı 5 ve daha çok ise 150 kilovatsaate kadar (80,63 TL)

Bu rakamlara tekabül eden indirim tutarları da en 2019 yılı itibariyle en az 40,31 TL ve en çok da 80,63 TL olacaktır.

Elektrik yardımı PTT’den nasıl alınacak?

Elektrik faturası desteği vatandaşlara nakit olarak ödenmeyecek. Bunun yerine kişinin elektrik faturasını ödemek için PTT şubesine gitmesi yeterli olacak.

Eğer kişi sosyal yardım almaktaysa, sistem bunu otomatik olarak görecek ve kişinin faturasından indirim yapacak, kişi de sadece kalan kısmı ödeyecektir.

Örneğin faturası 100 TL olan ve hanesinde 5 kişi yaşayan kişi PTT şubesinde elektrik faturasını ibraz ettiğinde, sistem 100 liradan otomatik olarak 80,63 TL’yi düşecek ve vatandaş sadece 19,37 TL ödeyerek faturasını kapatabilecektir.

Geriye dönük elektrik faturası desteği

Yukarıdaki kapsamda yapılan indirim tutarı, son 3 faturayı da kapsayacaktır. Yani örneğin bu ay yani mart ayında indirimden faydalanan kişi, bundan önceki son 3 ayın faturasında da indirimden yararlanabilecektir.

SONUÇ

elektrik telleri ve trafolar

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; elektrik faturası desteği genel bir destek ya da örneğin engellilere getirilmiş özel bir destek değildir.

Bu destekten yararlanmanın ön şartı, halihazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından DÜZENLİ yardım alıyor olmaktır.

Bu kişiler için süreç şöyle işleyecektir:

  • Sosyal yardım almakta olan kişi elektrik faturasını alacak ve PTT şubesine gidecek. (İşyeri faturaları olmaz, mesken faturası olması gerekir.)
  • Faturayı ödemek istediğini gişeye beyan edecek.
  • Gişedeki görevli faturayı sisteme girdiğinde, destek tutarı otomatik olarak uygulanacak.
  • Vatandaş, faturasından düşülen destek tutarından sonra kalan kısmı ödeyecek.

Gördüğünüz gibi, elektrik desteğinden faydalanmak için herhangi bir yere başvuru yapmaya, prosedürlerle uğraşmaya gerek yok.

SYDV’den düzenli bir yardım alıyorsanız, PTT’ye gitmeniz ve faturanızı ibraz etmeniz yeterli. Eğer SYDV’den düzenli bir yardım alıyorsanız ve buna rağmen PTT’de indirim görünmüyorsa, bu konuda PTT görevlisinin yapacağı bir şey yoktur.

İlk fırsatta bağlı bulunduğunuz vakfa gidin ve bunun nedenin sorun. Sistemsel bir hata varsa düzeltilecektir. Bu konuda PTT şubesinin herhangi bir yetkisi yoktur.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu