Kat Mülkiyeti Kanunu

Eski yönetici apartman defterini vermezse ne olur?

Apartmanda ya da sitede yöneticilik sonsuza kadar sürecek bir görev değildir. Dolayısıyla yönetici değişebilir ve yeni yönetici eski yöneticiden bazı evrakları talep edebilir. Peki, ama eski yönetici apartman defterini vermezse ne olur?

Eski yöneticinin apartman defterini teslim etmemesi

Burada apartman defterinden kastedilen, karar defteridir. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nda adı geçen karar defteri, belirli kurallara tabidir ve bunların neler olduğunu daha önce yazmıştım: https://mustafabaysal.com/apartman-karar-defteri/

Normal şartlar altında yeni yönetici seçildiğinde, eski yöneticinin uhdesinde bulunan tüm belgeleri ve bilgileri yeni yöneticiye teslime etmesi beklenir. Çoğu zaman da böyle olur; ancak bazen ihmalden bazen de inatlaşmadan kaynaklı, eski yönetici karar defteri başta olmak üzere belgeleri kimseye vermek istemeyebilir.

Karar defterinde hangi bilgiler bulunur?

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 36’ıncı maddesine göre, karar defterinde aşağıdaki bilgiler yer almalıdır:

  • Yapılan ihtarların özetleri ve tarihleri
  • Kat malikleri kurulunda alınan kararlar
  • Yapılan protokoller
  • Yapılan tebligatların özetleri ve tarihleri
  • Yapılan giderler

Dolayısıyla, yeni yönetici seçilen kimsenin yukarıdaki bilgileri ihtiva eden karar defterini talep etmesinden daha doğal bir şey olmasa gerekir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Karar defteri ile ilgili tüm bilgiler için şu yazımı kontrol edebilirsiniz: Apartman karar defteri nedir ve nasıl düzenlenir?

Eski yöneticinin karar defterini vermemesi

Bütün bunlara rağmen, eski yönetici karar defterini vermeyebilir ve hatta kendisinde olmadığını ya da kaybolduğunu iddia edebilir.

Bu durumda açık konuşmak gerekirse, eski yöneticiden bu defteri zorla almanın bir yolu yoktur. Karar defterinin bu kimsede olduğundan yüzde yüz emin olunsa bile, bunun zor kullanılarak alınması mümkün olmayacaktır.

Belki, sulh hukuk mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesi talep edilebilir ve mahkeme kararıyla defter alınmaya çalışılabilir. Bu hukuken mümkün olsa da eski yöneticinin defteri kaybettiğini beyan etmesi işleri yine çıkmaza sokacaktır.

eski yönetici apartman defterini teslim etmiyor

Karar defterinin teslim alınmadığı tutanağa bağlanmalı

Madem ki eski yönetici karar defterini vermek istemiyor, bu durumda yeni yöneticinin yapması gereken ilk şey, bu durumu kayıt altına almak olmalıdır.

Yönetici tarafından bir tutanak düzenlenmeli, eski yöneticinin karar defterini ve varsa diğer belgeleri teslim etmediği buraya yazılmalı ve yönetici ile birlikte duruma şahit olan birkaç kat maliki tarafından imzalanmalıdır.

Hemen ardından yen yöneticinin bir yazı hazırlayıp bu yazıda karar defteri ile tüm belgeleri eski yöneticiden talep etmesi ve bu yazıyı mümkünse noter kanalıyla eski yöneticiye göndermesi de doğru bir davranış olacaktır.

Yeni karar defteri çıkarılmalı

Bundan sonra ise yeni bir karar defteri edinilmeli ve bu karar defteri sıfırdan kullanılmaya başlanmalıdır. Hatta bu karar defterinin ilk sayfasına, eski karar defterinin ya da defterlerinin eski yöneticiden teslim alınamadığına dair bir kayıt düşülmesi mantıklı olacaktır.

eski yöneticinin defteri teslim etmemesi

SONUÇ

Eski yönetici apartman defterini vermiyor, ne yapmalıyım? Bu sorunun cevabı aslında son derece basit: Kimseyle tartışmaya girmeden yolunuza bakmalısınız.

Yukarıda izah ettiğim üzere; mevcut karar defterini teslim almadığınızı kayıt altına almalı ve ardından yeni bir karar defteri edinerek işinize bakmalısınız.

Eğer eski karar defterinden kaynaklı bir hukuki sorumluluk gündeme gelirse, bunun sorumluluğu eski yöneticiye ait olacaktır; ancak yeni yönetici de eski karar defterinde kaldığı için ulaşamadığı kararları gerekirse yeniden alarak uygulamalarına hukuki dayanak meydana getirmelidir.

Konu ile ilgili sık sorulan sorular:

Karar defteri olmadan karar alınabilir mi?

Evet, teknik olarak karar defteri olmadan da karar alınabilir; fakat bunun hukuki geçerliliği tartışma konusu olacaktır. Bu nedenle, karar defteri edinmek son derece önemlidir.

Apartman evrakları ne kadar süreyle saklanır?

Bunun her evrak için kesin ve geçerli bir süresi yoktur. Mevzuatta bazı belgelerin 5 sene ve bazılarının 10 sene saklanması istenmiştir. Bu nedenle, apartman ya da site yönetiminin, imkânı dâhilinde ise, evrakları en az 10 sene boyunca muhafaza etmesi tavsiye edilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu