Doğum izni sonrası işe başlayan işçi

Doğum izni sonrası işe dönen işçi

Kadın işçinin doğum sonrası bazı hakları bulunmaktadır. Emzirme izni, doğum sonrası ücretli izin ve doğum sonrası ücretsiz izin bunların başında gelir. Peki doğum sonrası izne ayrılan bir kadın işçi, işe geri döndüğünde eski işinde çalıştırılmak zorunda mıdır? Yoksa uygun başka bir iş ona verilebilir mi?

Doğum izni

Normal gebelik halinde kadın işçinin doğumdan önce 8 hafta ve sonra 8 hafta olma üzere toplam 16 hafta ücretli izin hakkı olduğunu biliyoruz. Hatta bu iznin bitimini müteakip, talep eden kadın işçiye 6 aya kadar ücretsiz izin verilmesi de zorunludur. Bu uzun sayılabilecek ücretli ya da ücretsiz izin süreleri sonunda işe dönen kadın işçiye neler beklemektedir?

Doğum yapan kadın hangi iş pozisyonuna geri dönebilir?

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Doğum izninden dönen kadın işçinin yeri doldurulmuş olabilir. Ya da işi, bir başka departmana aktarılmış veya yerine başka bir işçinin bakması sağlanmış da olabilir. Bu durumda doğum yapan işçinin hakları nelerdir?

İstihdam ve Meslek Konularında Kadın ve Erkeğe Eşit Muamele ve Fırsat Eşitliği İlkesinin Uygulanmasına Dair 5 Temmuz 2006 tarihli Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 2006/54/EC Sayılı Direktifinin “Analık (Doğum) İzninden Dönüş” başlıklı 15 inci maddesinde, “doğum iznindeki bir kadının, doğum izninin bitiminden sonra işine veya eşdeğer bir pozisyona kendisi için daha dezavantajlı olmayan koşul ve şartlarda geri dönmeye ve çalışma koşullarında yokluğu sırasında yararlanmış olacağı her türlü iyileştirmeden yararlanmaya hakkı vardır” hükmü yer almaktadır.

Buradan da açıkça görüleceği üzere kadın işçiye illa ki eski pozisyonunun verilmesi gerekli değildir. Önemli olan ona, eski pozisyonuyla eşdeğer olan ve aleyhine şartlar içermeyen bir pozisyonda çalışma imkanı verilmesidir.

SONUÇ

doğum sonrası işe dönüş

Doğum yapan işçi izin sürelerinin bitmesinin ardından işe başlamak istediğinde, bu işçinin mağdur edilmemesi gerekmektedir. Bu durumdaki işçi eski görevine iade edilmeli; bu pozisyonu doldurulmuşsa bile eşdeğer bir pozisyonda değerlendirilmelidir. Yeni iş pozisyonu ayrıca eski görevine göre işçinin aleyhine koşullar meydana getirmemelidir.

Geri döndüğünde yukarıdaki şartlarda istihdam edilmeyen doğum yapan işçi, iş akdini haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatının yanı sıra; işvereninden, eşit davranma ilkesine aykırı hareket ettiği iddiasıyla eşit davranmama tazminatı da talep edebilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

 1. Merhaba doğum sonrası rapor bitiminde 20 günlük yıllık iznimi alarak kullandım izin bitiminde kıdem ve ihbar tazminatı verilerek cikis verildi bu haklar dışında başka bir hakkım var mı

 2. Eşimin doğum izni süt izni bitti iş başı yapmak için işveren çağırdı ücretsiz izin istedi vermediler kendi isteğimle işten ayrılıyorum tüm haklarımı aldım diye imzalamadık ne yapmalıyız tşkler

  1. Merhaba. Ücretsiz izin talebini noterden gönderin. Buna rağmen verilmezse, haklı fesih yapılabilir.

 3. 4 yıldır özel bır kurumda öğretmenlik yapıyorum ekim ayında dogum yaptım 13 ocakta iznin bıtıyordu fakat pozisyon dolu diye dönmememi istemıyorlar seneye sızınle calısmaya devam ederız dıyorlar sözleşmemi fes edip tazmınatımı alabılırmıyım acaba acil dönermisiniz

  1. Merhaba. Bu durumda siz sözleşmeyi feshetmeyin. İşe başlayın ya da gidin ve onlar sizi çıkarsın. Sonrasında elbette bir takım haklarınız gündeme gelecektir. Ama ilk adım, bu olmalıdır.

 4. Merhaba 10 yillik ozel banka personeliyim. Dogum iznindeyim. Cocuguma bakacak kimse olmadigindan tazminatimi talep ederek ise donmemek istiyorum. Tazminatimi alma hakkim var mi

 5. Merhaba , Bir firmada 8 yıldır yönetici olarak çalışıyorum. Doğum izni dönüşünde firma beni çalıştırmak istemiyor ve tazminat vermekte istemediği için kendi isteğim ile istifa etmemi istiyor ben kabul etmeyince İstanbul Anadolu yakasından oturduğum semte çok uzak ulaşımı zor Avrupa yakasında bir yere nakil göndermek istiyor bu durumda haklarım nelerdir?

 6. Merhaba.21 Subatta dogum iznim bitiyor. Bebegime bakacak kimse bulamiyorum. Bakici ucreti karsilamam maasimin buyuk kismini vermem demek. 6.yildir ayni firmadayim. Tazminatimi alip cikma olanagim var midir ?

 7. Merhaba doğum iznimi kullanıyorum mart ayında iş başı yapmam gerekiyor. Son 2 ay kala duydum ki işlerimiz durgun bu süreçte veya iş başı yaptığım an beni işten çıkarma gibi bir hakkı varmı işverenin

  1. Merhaba. İşveren işçisini her zaman işten çıkarabilir. Ama bu durumda işçinin de birçok hakkı gündeme gelir. Böyle bir şey olursa ve yazarsanız, o zaman daha iyi yönlendirebiliriz.

 8. Özel bir kurumda öğretmen olarak çalışmaktayım doğum sonrası analık izninde bulunuyor um iznin bitm sine bir buçuk ay var isim gereği erken işe başlamak istiyorum doktordan iz görür raporu alıp başlama yapabilirmiyim

  1. Merhaba. Açıkçası, bu uygulama hakkında bilgim yok. Doktorunuza danışmanızı öneririm. Eğer sonuç olumlu olursa, buradan bilgi verirseniz sevinirim.

 9. Merhaba, doğum iznindeyken Antepten Malatyaya eşimin tayini sebebiyle taşındık. Taradımdan da çalıştığım bankaya tayin talwbi verildi. İznimin bitmesine 2 ay var şuan Malatyada boşluk olmadığını beni işe geri alamayacaklarını söylüyorlar. Bu durumda haklarım nelerdir. Teşekkürler

 10. Merhaba.
  11 hazirandan doğum yaptım.doğum öncesi ve doğum sonrası raporumu kullandım.12 ağustos tarihinde raporum bitiyor.is yerim çocuğum olduğundan ve süt izni kullanacagımdan dolayı tazminatımı verip isten çıkaracağını belirtti. 2 yıldır calısmaktayım. Emek verdiğim is yerine sadece tazminat almak istemiyorum. Haklarım nelerdir. Sut izni ve cocuk icin Isten çıkarılır mi. Notere ihtar mı cekmem gerek. Cevap verirseniz cok sevinirim.cok caresizim

 11. Benim eşim bankada çalışmakta ve şuanda hamileliğinin son ayinda bankada ki mudur ve genel müdürleri hamilelik sonrası 3 aydan sonra geri dönmemesi durumunda yeri ne personel alacaklarını ve hamilelikten sonra 6 ay ucretsiz kullanması durumunda geriye döndüğü zaman uygun pozisyon almazsa bulunduğu şehirden başka diğer ilçelerin birine tayin edileceğini söylemişler bu konuda yasal mi bu iş diğer ilçelerle aramızda 1 saat gibi bi zaman var.o da hususî araçla gidersen .böyle bi durum olursa ne yapmamız gerekiyor.

  1. Fatih bey elbette yasal değildir. Ama iş sözleşmesi ya da benzeri düzenlemelerle eşinizin bazı konularda rızası baştan alınmış olabilir. Bir başka deyişle, banka işini sağlama almış olabilir. O nedenle size kesin cevap veremiyorum.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu